Diskuzní fórum

Nekopírujte, jinak vám zruší na fotobance účet

Kde končí inspirace a začíná plagiátorství?Na začátku října mě jeden čtenář upozornil na podezřelé portfolio na fotobance Shutterstock, které mělo až nápadně podobné ilustrace jako to moje. Podíval jsem se na něj, a bylo to tak - portfolio obsahovalo asi 250 ilustrací, z nichž polovina byly moje hodně přesné napodobeniny a jejich variace. Na první pohled nebylo mnohdy ani poznat, zda to jsou předělané ilustrace, nebo úplné kopie. Majitelem portfolia byl nick "foto1883" a na Shutterstocku byl zaregistrován od roku 2012 - což myslím také trochu vypovídalo o tom, že to nebylo nechtěné pochybení autora.

Aby bylo jasné o čem píšu, udělal jsem pár screenshotů ještě před zrušením dotyčného portfolia (levý sloupec je moje tvorba, pravý je plagiát):

Porovnání mých ilustrací a plagiátů

Při brouzdání po fotobance najdu hodně často kopie svých výtvorů a hodně často jsou to Češi nebo Slováci, kteří se nejspíše inspirují díky mým článkům. Většinou to moc neřeším, protože jde o jednu dvě ilustrace a navíc je vidět, že to jsou začátečníci (takže mě jejich ilustrace nemůžou nijak vážně ubrat na ziscích). Ale tohle byl evidentně pokročilejší grafik a dělal to záměrně (rozpoznal jsem tam i bestsellery jiných autorů).

Nelenil jsem tedy a napsal na podporu Shutterstocku - uvedl jsem tam odkazy na obě portfolia a přidal linky na moje ilustrace a korespondující kopie. Také jsem napsal na diskusní fórum Shutterstocku (protože z předchozích jednání s touto fotobankou mi připadalo, že o čem se nemluví, tak to se neřeší). Ze supportu jsem dostal jen automatickou odpověď, že to berou vážně a že to prošetří jejich právnický tým. Týden, dva, tři se nic nedělo, tak jsem jim napsal znovu, oživil jsem vlákno na fóru a druhý den (tedy cca měsíc po nahlášení), už plagiátorovo portfolio bylo odstaveno.

Takže pokud můžu doporučit, zásadně nepoužívejte pro svou tvorbu ilustrace stažené z internetu (i když budou stokrát označené jako free for commercial use), neboť ve většině případů jsou kradené (viz například Freepik) a jejich autor je v cizích dílech snadno odhalí. To platí také pro podklady k ilustracím - hodně často někdo pro svou ilustraci použije cizí fotografii jako předlohu a pak se diví, že to autor fotografie zjistí a díky tomu mu zruší účet. A za druhé, pokud se inspirujete cizí ilustrací, tak ať je to inspirace a ne prachsprostá kopie. Ono je docela těžké určit hranici mezi inspirací a plagiátorstvím, tu si musí každý najít sám podle svého svědomí. Dopředu říkám, že je mnohem lepší se méně inspirovat než si pak nechat zavřít účet na Shutterstocku v době, kdy jste do toho dali hodiny a hodiny práce, která právě začala nést ovoce - je lepší se nad tím třeba i zpětně zamyslet a pochybné obrázky odstranit, dokud je čas. Výše uvedený případ obsahoval extrémní kopie, mnohdy jsou portfolia zavírána kvůli jednomu obrázku, tak pozor na to.

Pokud jste v podobné situaci jako já, zkuste nejprve daného autora kontaktovat (vyhledejte si jeho nick googlem, nebo se podívejte, zda nemá v profilu uveden email/web). Mnohdy stačí malá domluva (také jsem to tak již nejednou úspěšně řešil) a teprve poté napište na  fotobanku.


Komentáře


Gravatar
12. listopad 2012, 10:02 Anna Frajtová
Výborně, to jsem ráda, že to Shutterstock řeší. Je to fakt nehoráznost a navíc neuvěřitelná hloupost - nejen, že přijde o výdělky (doufám), ale zároveň si tam navždy zavřel dveře.
 
Gravatar
12. listopad 2012, 11:19 PK
To už fakt bije do očí.. ale přijde mi to, že většinu dělal sám (takže asi šikovný), což je tedy zvláštní, že si aspoň nějak nepozměnil.
 
Gravatar
12. listopad 2012, 11:56 Adam Matuška
Asi mu chybí kreativita. A ještě k tomu to jeho kopírování je o dost horší jak to tvoje.
 
Gravatar
12. listopad 2012, 11:58 Adam Matuška
Teda to jsem napsal blbě. Že ty jeho kopie jsou horší než tvoje originály. To mi připomíná Čínu.
 
Gravatar
13. listopad 2012, 14:01 Martin
To už sa budem báť vôbec niečo nahrať, čo ak náhodou niekoho napadlo to, čo mňa ? :)
 
Gravatar
14. listopad 2012, 20:10 Lenka
Tedy Petře, tohle už je vážně síla. Hodně lidí se inspiruje nejprodávanější mi autory, ale většinou si to udělají po svém (je to vidět při hledání obrázků podle určitých klíčových slov. Letos někdo udělal nakreslil vánoční strom podle loňské úspěšné reklamy co vyhrála v nějakém žebříčku "Best of christmas advertising" a ocitnul se s tímhle v top výběru a hned to spousta lidí použilo jako inspiraci a vymysleli na to dalších snad padesát variant.).
Nezjišťoval jsi, jaké měl na tom plagiátorství výdělky a jak dlouho tohle ten člověk provozoval? Nemyslím si, že by na tom nějak zvlášť vydělával, Tvoje práce je na první pohled rozpoznatelná a jsi často v top výběrech, on musel být i s tímhle nechutným plagiátorstvím dost vzadu ve vyhledávání, nebo se pletu? A byl to jen Shutterstock nebo to dal i na další fotobanky?
 
Gravatar
15. listopad 2012, 12:19 Petr Václavek
Martine, tak strašné to zase není :)
Lenko, výdělky asi nějaké měl, nezjišťoval jsem jak veliké, vzhledem k tomu, že jsem na něj sám nenatrefil, tak asi nebyl až tak úspěšný. Na dalších fotobankách jsem ho ale zatím nenašel, ještě to ale časem prověřím.

 
Gravatar
30. listopad 2012, 07:25 Zdeňka
Aho všem. Píšu momentálně z "druhé strany" a věřte, že mě to mrzí.
Člověk by se měl opravdu nejdříve prostudovat pravidla, než něco vypustí do světa se záměrem vydělat. Od malička kreslím zvířata a lidi. Začala jsem letos s fotobankami a připravila si témata, která postupně kreslím. Když si nejsem jista tvarem, pohybem, detailem, stáhnu si nějaký obrázek a pomůžu si některým prvkem. Teď mluvím čistě o malování siluet.
Chtěla bych, abyste se z mého příkladu poučili. Našla jsem nějaké fota z tanečních webů a vyjmula si asi tři pozice, které byly výrazné a doplnily by mé ostatní kompozice. Nakreslila je a doladila, co jsem potřebovala. Nenapdalo mě, že bych mohla autora totografií poškodit (mně samotné ukradli kresby, takže vím, jaké to je). Brala jsem ale nakreslení siluety krapet jinak...

Každopádně se mi ozvali se Shutterstocku, že se ozval autor fotografií a zablokovali mi účet. Podívala jsem se na jeho portfolio a nestačila jsem se divit. Jeho fota byly i na free fotobakách (tam jsem je poznala zpětně...), od kud bych si nikdy nedovolila něco stáhnout. Ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. Svět je malý a za chyby se pyká.

Teď právě nevím, co bude dál. Zda se to dá napravit, nebo je to definitivní uzavření cesty k této fotobance.

Petře, měla jsem si Vaše stránky přečíst dříve. Anglicky neumím a překlad pravidel pomocí překladače evidentně nestačí. Pár věcí mi uniklo.
 
Gravatar
7. prosinec 2012, 05:01 Zdeňka
Tak jsem komunikovala se Shutterstockem, a je to definitivní. Účet už mi neobnoví a nemají ani zájem o můj návrat do budoucna... Je to hrozná škoda, obzvlášť, když vím, že jem vždycky dodržovala autorská práva, ale... Ještě jenou vysvětlím, co jsem udělala...

Mám hodně svých zdrojových fotek. Co je kvalitní, posílám na prodej, co kvalitně nafoceno není, ale je zajímavé, překreslím.... Připravila jsem tématické skupiny kreseb a protože některé fotky opravdu byly slité, že se mi ztrácely detaily hodně, hledala jsem na webu podobné situace. Našla jsem si konkrétně v tom nešťastném případě pár tanečních webů, kde byly podobné taneční polohy a doladila své obrázky. Doladila! - nekopírovala! Jenže. Na některých stránkách byly moc pěkné koláže a já jsem si vytáhla dvé pózy a podotýkám, ne z jednoho zdroje, a ty jsem překreslila v ilustrátoru. Byly super a já byla nadšená, protože doplnily mé aršíky. Ve snu by mě nenapadlo, že už je to plagiátorství... Vždyť jsem z toho udělala jiný obrázek! Tak jsem si to myslela, když se mi ozvali z fotobanky... Ve chvíli, kdy jsem kreslila, mě vůbec nenapadlo, že dělám něco špatného. Každopádně, jak se ukázalo, autor obou předloh mých kreseb, je jeden(!) a prodává své fotky na fotobankách.... Co k tomu dodat. Ty weby nevypadaly až tak profesionálně, ale když jsem viděla to portfolio fotografa na Shutterstocku, ani se nedivím, že se naštval. Je fakt dobrý.

Takže, vyvarujte se a poučte se! Věřím, že se na fotobankách budeme potkávat a vím jedno: budu si jo dávat majzla, abych ani očkem nezavadila o cizí nápady. Udělala jsem to jednou a stálo mě to hodně...

Tak ať se vám všem daří!
 
Gravatar
17. prosinec 2012, 17:35 Josef Preisinger
Dobrý den,
a tak tohle bych chtěl vysvětlit. Kdo vlastně posuzuje původnost námětu ve fotobankách. Jen tak ze zábavy jsem během 5 minut prošel shutterstock.com a vypsal jsi několik autorů, kteří mají ve svém portfoliu převody do vektorů vesměs obrázků z předminulého století, které jen zběžně znalý "kunsthistorik" musí jasně určit jako plagiáty. Které prostě převedl strojově do vektorů. Speciálně takovýhle převodu je na fotobankách mraky a nedovedu si představit, jak by autor dokazoval, že je to jeho původní nápad.

A kde je pak ta "spravedlnost"

příklady:

http://www.shutterstock.com/gallery-176509p1.html
http://www.shutterstock.com/gallery-526360p1.html
http://www.shutterstock.com/gallery-835795p1.html
http://www.shutterstock.com/gallery-883948p1.html
http://www.shutterstock.com/gallery-302155p1.html
http://www.shutterstock.com/gallery-630205p1.html
http://www.shutterstock.com/gallery-526360p1.html
http://www.shutterstock.com/gallery-53332p1.html
 
Gravatar
17. prosinec 2012, 18:51 Josef Preisinger
Ještě jednou dobrý večer,
pane Václavku prosím o komentář k tomuto:
Na odkazu níže je prostá bitmapová kopie ilustrace z knihy z roku 1897 a autor to v popisu přímo píše, že je to převod staré ilustrace. Nevím jak je to s autorskými právy staršími jak "nějak" 75 let, ale i tak to přece není možné přeprodávat. Přece v podmínkách fotobank je jasně napsané, že člověk musí být autor.

Já to prostě nechápu, někdy vadí silueta a někdy to autor v popisu přímo napíše, že to "voskenoval" a nikdo (fotobanka) se nevzrušuje.
Já si to vysvětluji tak, že editoři asi nebudou žádný prudcí experti a jedou podle instrukcí.
Takže vidí siluetu, tak ... a zjevné výtvarné plagiáty neodhalí, protože nemají výtvarný "talent". No kdyby ho měli, tak asi nebudou zaměstnaní jako editoři fotobank, což je asi taky práce, co leze na kebuli.

Děkuji za odpověď

---

odkaz na příklad:
http://www.shutterstock.com/pic-101386876/stock-photo-bird-collection-goldfinch-carduelis-elegans-european-robin-erithacus-rubecula-red-backed.html?src=1e0c2ceb567c020b83c900556e978273-1-24

P.S.
Tento "autor" Hein Nouwens má ve svém portfoliu 2481 prostých oskenovaných ilustrací ze starých knížek. Tak sak** jak je to možný?
 
Gravatar
18. prosinec 2012, 11:03 JonnyDrake
Asi že kde není žalobce, tam není soudce. Není to fér. Jediné co s tím můžeme dělat, tak že na tyhle prodejce budeme bonzovat shutterstocku...
 
Gravatar
19. prosinec 2012, 09:17 Petr Václavek
Zdravím,
obětoval jsem tomu asi hodinu a procházel fórum na Shutterstocku. Našel jsem jedno vlákno, kde to dobře rozebírají: Public domain, expired copyrights, and stock vectors.... Doporučuji si přečíst na druhé stránce komentář od akaiser.

Vlastní vyjádření Shutterstocku jsem nenašel, ale někdo jiný se jich ptal:

I think that by uploading the SOURCE files you're safe. Before upload one of the only 2 or 3 set I have from a 120 years old book (birds, ships and other animals)I have contacted SS support and they said that it's ok to upload but along with the source page in the property release....

Takže asi tak.
 
Gravatar
19. prosinec 2012, 09:25 Petr Václavek
Hmm, tady jsem našel vyjádření přímo od Shutterstocku, takže nevím nevím:

Here is the official word.
You must OWN the copyright for every single thing you upload. There are some collectors out there who have wholesale bought copyrights from old images. They are uploading them - because they own the copyright. They found the estate that owns them, and purchased the rights.
If you don't own the copyright, you can't upload it.
We DO NOT accept public domain images.
Uploading public domain images - or any image for which you do not own the copyright for - will result in a permanent ban from Shutterstock. There are no exceptions.

Osobně bych to nedělal a neriskoval uzavření účtu.
 
Gravatar
19. prosinec 2012, 17:00 Josef Preisinger
Děkuji za odpověď.
Zmíněná AKaiser je hned na prvním místě mého seznamu výše. Na bloku Anny Frajtové ( http://www.designbox.cz/cz/anja-kaiser-z-pravnicky-fotobankovou-hvezdou-1404036378.html ) jsem četl, že je původní profesí právnička no a ti umí vysvětlit cokoliv jakkoliv ?!?

Já bych si taky vsadil, že se to nemůže a pochybuji, že všichni, co to tam nahrávají, vlastní autorská práva, to už bych víc věřil, že tenhle pátek bude ten konec světa :)

 
Gravatar
19. prosinec 2012, 22:34 JonnyDrake
Já jen chci říct že Anja to umí s illustratorem jak málokdo.
V "top50 ever" illustrací na shutterstock http://submit.shutterstock.com/top50.mhtml?filter=all je 8 jejich illustrací...

A celkově je její portfolio dobře odvedená práce ve vektorech. U tohohle chápu vašeho rozhořčení a sdílím ho: http://www.shutterstock.com/pic-101386876/stock-photo-bird-collection-goldfinch-carduelis-elegans-european-robin-erithacus-rubecula-red-backed.html?src=1e0c2ceb567c020b83c900556e978273-1-24
Ale Anju přeci jen vidím v lepších barvách.
 
Gravatar
20. prosinec 2012, 11:52 Josef Preisinger
Nechci zpochybňovat grafické kvality a schopnosti Anji, ale i ona má ve svém portfoliu právě převody ilustrací ze starých knížek, jako třeba zde:
http://www.shutterstock.com/pic-53650759/stock-vector-vector-set-fish-shells-and-seafood-variety-of-detailed-vintage-illustrations.html?src=a832680f209ed041589478df5abc86f7-1-28

nebo ilustrace používá ve svých kolážích:

http://www.shutterstock.com/pic-79300543/stock-vector-grungy-nautical-tags-series-of-eight-designs.html?src=a832680f209ed041589478df5abc86f7-1-71

Proto se asi v tom komentáři, který zmínil Petr V., "angažovala".
 
Gravatar
11. leden 2013, 21:28 Kristýna K.
Ahoj Zdeňko,
docela mě tvůj příspěvek zděsil. Podle toho jak to popisuješ to takový hřích nebyl... Nebo si to spíš asi neumím představit, do jaké míry to bylo podle nich "okopírováno". Myslíš, že by bylo možné ukázat obě práce, aby si ještě nezkušení fotobankéři představili tento problém?:) (odkazem, emailem,...)
Děkuji K.
 
Gravatar
23. leden 2013, 10:07 Zdeňka
Ahoj Kristýno. Pokud to bude možné, nechám ukázky zvěřejnit Petrem V. přímo v tomto vláknu. Pokud by to nešlo, zašlu mejlíkem, ju?
Zdeňka
 
Gravatar
23. leden 2013, 21:13 Petr Václavek
Krystýno, Zdeňka mi poslala obě fotky, tak tady to je:

 
Gravatar
7. únor 2013, 12:20 vitek38
Tak mě napadá - jak je to s užitím fontů v ilustracích. Tedy, těch údajně freeware - poskytovaných na myfonts apod. (třeba tady: http://www.fontspace.com/%C3%A1lvaro-thom%C3%A1z/aliquam )
- Já osobně se je troch bojím používat, protože k nim nemám žádnou "papírovou" licenci. A pokud by si to třeba autor rozmyslel a přestal font poskytovat zdarma, co potom ?
Co myslíte ?
 
Gravatar
10. únor 2013, 08:14 sovpag
Co si o tom myslíte?

http://www.istockphoto.com/search/portfolio/8198330/?facets={%2225%22%3A%226%22}&isource=EN_LOFMA2#d2f1ee9
 
Gravatar
12. únor 2013, 19:01 Tamara
Dobrý den,

obracím se sem s dotazem ohledně autorských práv vyplývajících ze skutečnosti, že dané obrazy (grafiky, fotky, ...) člověk poskytuje fotobankám – ztrácíme tak právo na uvedení jména při použití našeho výtvoru cizí osobou (kupujícím)?
Respektive... pokud kupující použije obraz a neuvede zdroj nebo ještě hůře – přivlastní si jmenovitě tuto práci, je to "košer"? :)

Zcela náhodou jsem našla prodávat trička s mými grafikami a nikde není zmíněn zdroj. Viz například Originál
Nejenže si nejsem vědoma, že by se tyto ilustrace prodaly s ex licencí, ale také jsou zcela nepozměněné a prodávající tento produkt předkládá jako vlastní.
Nehledě na skutečnost, že jde o podvod na potencionálním kupujícím, který si myslí, že kupuje originální tričko. A při tom se jedná o nehodnotný obraz z fotobanky.

Předpokládám, že jediné řešení je kontaktovat "autora".
Máte někdo podobnou zkušenost?

Stejně tak mi ostatně není zřejmé fungování portálu design-3000 a jeho nabídky "... hochwertigen Fine Art Prints nach den Originalen junger Künstler sind limitierte Auflagen ..." (tj. ... vysoce hodnotné umělecké tisky z předloh mladých umělců v limitované edici ...").
Zde je možné najít celou řadu obrazů z fotobank – http://www.design-3000.de/Wohnen+Lifestyle/Bilder+Grafiken Děkuji za přečtení a reakce :)
Tamara
 
Gravatar
12. únor 2013, 19:05 Tamara
Pardón, ukázka ještě jednou:

Originál ZDE

Požitý obrázek TADY

:)
 
Gravatar
12. únor 2013, 21:47 Petr Václavek
Ano, je to tak. V případě, že prodáváte obrázek na fotobance, tak kupující nemusí uvádět zdroj. Ono by to ani nebylo v některých případech možné, neboť spousta obrázků se použije například na plakáty a reklamy, mnohdy se na jedno dílo využije hned několik fotek/ilustrací. Samozřejmě, že tím nepřicházíte o autorská práva, ta vám zůstávají.

Co se týče těch triček, tak pokud si dotyčný zakoupil extended licenci, tak je to zcela v pořádku. K tomu ta extended licence slouží.
Pokud si nikdo tu extended licenci nekoupil, kontaktujte dotyčného a požadujte na něm náhradu škody.

Design-3000 - opět to samé, pokud mají koupenou extended licenci, tak je to OK, v opačném případě ne. Ale vzhledem k tomu, že asi nejde přesně určit ze které fotobanky to mají, tak to nelze řešit přes fotobanku :(

 
Gravatar
18. únor 2013, 17:00 Ondřej Kučera
Dobrý den,

také mám dotaz ohledně autorských práv/kopírování.
Můžu koupenou ilustraci použít ve své práci a tu pak prodávat opět na fotobankách, nebo to bude považované za kopírování? (jakou licenci je případně potřeba zakoupit?)

Jde mi hlavně o různé siluety či ikony.

př 1: Koupím takovéhle ikony, které budu prodávat.

př 2: Koupím tohle
př 3: tohle prodávám.

Je to vpohodě? Kde je případně hranice?

Díky moc za odpověď

Ondra
 
Gravatar
18. únor 2013, 18:02 Ondřej Kučera
V předchozím zprávě se mi nějak pomotaly odkazy (respektive jich půlka chybí) tak to zkusím jinak:

př 1) koupím tohle: http://www.shutterstock.com/pic-122976139/stock-vector-vector-black-web-icons-set-on-gray.html
vytvořím ikony, které budu prodávat a budou vypadat takhle: http://www.shutterstock.com/pic-73601464/stock-vector--d-vector-home-icon-design-with-isolated-on-black.html

př 2: koupím - http://www.shutterstock.com/pic-105660629/stock-vector-big-set-of-ink-stains.html
prodávat budu tohle - http://www.shutterstock.com/pic-73844395/stock-vector-vector-paint-splat.html

př 3) z tohohle: http://www.shutterstock.com/pic-105958766/stock-photo-high-resolution-water-splashes-collection-isolated-on-white-background.html
udělám tohle: http://www.shutterstock.com/pic-69521365/stock-photo-football-ball.html
 
Gravatar
18. únor 2013, 20:38 Petr Václavek
Ondřeji, takhle to rozhodně nejde - pro každý obrázek, který nahráváte na fotobnaky, musíte mít vyřešená autorská práva. Pokud jste nějakou část netvořil vy, tak si musíte ta práva koupit, abyste to mohl doložit. Koupení autorských práv nabízí snad jen jedna fotobanka a to Dreamstime - ceny jsou ale cca 200 dolarů a výše za jeden obrázek (záleží, jak si to tam kdo nastaví) - v okamžiku, kdy takový obrázek někdo s těmi právy koupí, tak prodávající musí během několika hodin stahnout tento obrázek ze všech ostatních fotobank (což ani pořádně nejde).

Možná jste uvažoval, že by stačila extended licence, ale ta slouží jen na prodej (po)tisků, rozhodně s ní nemůžete díla dále prodávat i kdybyste je nakrásně poupravoval.
 
Gravatar
7. březen 2013, 08:17 GFIK
Zaujimavy clanok na citanie,na jednej strane by som suhlasil,ale na druhej strane zase nie. V tejto brandzi sa asi pohybujete dost dlho, mate toho asi dost precitane o tejto oblasti, viac skusenosti, preto by som sa chcel spytat, ci je nejaky zakon, v ktorom sa hovori o napodobeninach ilustracii, lebo je to celkom zaujimave. Obrazky hore sa na seba podobaju,ale niesu to kopie 1:1, su odlisne ci uz nejakymi pixelmy v rozmeroch, farbou, tienovanim, velkostou, uhlami, fontom a celkovym spracovanim, cize ide vlastne o originali. Podobny je len ten napad spracovania, tak ma zaujima, ci kopirovanim napadu sa porusuju nejake autorske prava, ci sa to uvadza v nejakom zakone. Lebo ak si zobereme napr. ilustraciu toho vianocneho stromceka,je tam aj u originalu kopirovany napad vianocneho stromceku a techniky origami. Vas napadlo to nejak nakreslit podla napadu stromcek+origam i,nakreslili ste nejaky tvar. Autor "napodobeniny" zase pouzil Vas napad,ale ma to ine rozmery,uhly,ve lkosti,farbu,ti ene,cize je to uplne inak spracovane...viete videl som vela napr. mobilnych telefonov,ktore su rovnako velke,skoro uplne rovnakeho tvaru,podobnej farby,tlacitka na rovnakom mieste,hore dole par milimetrov, urcite si tiez brali napad od konkurencie,ale celkovo to nieje kopia 1:1...pr.ceruzka, vela vyrobcov,skoro rovnaky tvar,farba....zase len firmy napodobnuju nejaky napad,ale nieje to kopia 1:1.....odfotena fotografia rovnakeho vyrobku so skoro rovnakeho uhla,povedzme ze ine iso,ina clona,iny pouzity objektiv, ale vo vysledku skoro rovnake - zase len napad.....velmi zaujimava tema,tak chcel by som vediet nazor na toto,lebo vymyslene uz bolo skoro vsetko a skoro vsetko sa len napodobnuje,tak ze by sa asi kazdy mal sudit s kazdym o:))))
 
Gravatar
8. březen 2013, 21:53 Petr Václavek
GFIKu, je to tak, dotyčný neměl kopie mých prací, ale měl je překreslené a to dosti přesně. Ve fotobankách se plagiátorství trestá a toto je jasný případ. Něco jiného by bylo, kdyby se podíval na moji ilustraci a inspiroval se jí - nakreslil ji trochu jinak, lépe, něco přidal, změnil barvy, ...
Ale tohle bylo prachsprosté řemeslné obkreslování, které mělo jediný účel - co nejrychleji na někom vydělat prachy. Kdyby to byla jedna dvě ilustrace, tak nad tím mávnu rukou, ale více než polovina portfolia, to byl prostě záměr.

Srovnávat mobily je trochu zcestné, ty mají nějaký ustálený standard (a mimochodem, firmy které kopírovaly dost drsně platí za to, co obšlehly).
 
Gravatar
8. červenec 2013, 13:21 Strýco Mat
Ked tak na to pozeram, tak ono sa casto aj nevedomky stane, ze je nieco podobne. Konieckoncov na nete je nespocetne mnozstvo ilustraci tak sa stane ze nevedomky sa nejaka bude podobat na ilustraciu niekoho ineho :D ale ako tak pozeram tie tvoje diela su take pekne, ze mam obavy ci sa tie moje vobec budu predavat :(
 
Gravatar
12. srpen 2013, 19:59 Petr K
to mě tak napadá, jak je to třeba s vlajkama? nebo jiné neměnící se symboly atd. vztahují se na ně taky nějaká omezení??
 
Gravatar
13. srpen 2013, 18:37 Petr Václavek
Petře, vlajky mi přišly ok. Pro jistotu jsem se podíval na Shutterstock a na klíčové slovo "FLAG" mi to vrátilo 401 506 obrázků vlajek států.
 
Gravatar
23. říjen 2013, 09:40 Vítězslav Lasota
Moc děkuju Petře za cenné informace. Zatím největší prodej mám vždy těsně po zpřístupnění obrázků. Tak nevím jestli je to s tím novým vyhledávacím "logaritmem"(jestli to píšu zprávně) až tak žhavé? Ale nejspíše je pro mně příliš brzo to hodnotit? Jak to máte vy ostatní?
 
Gravatar
2. únor 2016, 10:25 Veronika
Mám takový možná hloupý dotaz, ale teprv přemýšlím že začnu, tak zkoumám všechny podmínky :)
Dá se jedna fotografie použít ve více fotobankách, nebo se může jedna fotografie použít v jen jedné fotobance?
A dá se nějak zajistit aby jsem následně dokázala, že fotografie je opravdu má (ta autorská práva)? :)
Děkuji
 
Gravatar
15. duben 2016, 08:13 Daniel
Dobry den,

nebudu se rozepisovat, protoze muj dotaz ma v tom svem Veronika. Takze: Kdyz nahraji fotografie na fotobanku, jak budu dokazovat, ze je mym dilem?? Nedej boze, ze mi bude chtit nejaky skodic zavarit a bude tvrdit, ze snimek neni mym dilem... Ja se tohle resi?? Diky za odpoved a preji pekny den

Dan
 
Gravatar
8. březen 2017, 08:56 Kristina
Dobrý den. Chci vytvářet svatební oznámení a koupila jsem si na Creative Market a Design Cuts různé vektory, především kytky a věnce. Když v oznámení zkombinuji vektory z obou webu + vlastní text, můžu tento vytvořený produkt prodávat na svém fler obchodu a stačí když napíšu: Respektujte autorská práva nebo musím napsat něco ve stylu: Tento produkt obsahuje grafiku z Creative Market a Design Cuts. Když do toho všechno bych dala i nějaký zdarma vektor z Freepiku, třeba pouze jeden malý vektor, např. lístek, tak nevím, jak je to s těmi právy. Nechci krást od jiných, ale zajímá mě, zda lze to nějak udělat. Děkuji mockrát za odpověď.
 
Gravatar
8. březen 2017, 09:16 Petr Václavek
Dobrý den,
Pozor na to, pokud chcete výsledný produkt prodávat, na musíte mít koupenou ROZŠÍŘENOU LICENCI na jednotlivé komponenty, která je ale výrazně dražší (a díky tomu si původní autor může ověřit, zda jste si ji koupila). Žádný další text pak nemusíte uvádět. Vektorům z Freepiku a obecně free vektorům bych se obloukem vyhnul, jsou velmi často kradené.
 
Gravatar
9. březen 2017, 06:33 Kristina
Děkuji za odpověď. Teď jsem se koukala na Design Cuts u vektorů, které jsem si koupila, a tam píše: This resource includes our extended product license. Takže počítám, že to je už ta rozšířená verze a že bych autora uvádět nemusela. A u Creative market jsem si přečetla jejich FAQ a píšou: Do I have to credit the original designer of an Item when I use it?
No, but that sure is a nice thing to do! Takže se pokusím používat pouze vektory, které jsem si koupila. Freepik nebudu používat. Mohla bych přesto u výrobků napsat PROSÍM RESPEKTUJTE AUTORSKÁ PRÁVA? Děkuji mockrát za pomoc a skvělé rady.
 
Gravatar
9. březen 2017, 08:37 Petr Vaclavek
Pozor na ten Creative Market, ten nemá extended licenci v ceně, jako je tomu u Design Cuts! Tu si tam musíte koupit zvlášť a je výrazně vyšší!

Nápis o autorských právech tam samozřejmě napsat můžete
 
Gravatar
9. březen 2017, 12:03 Kristina
Ano, také jsem si to zjistila, ale Extended bych potřebovala, pokud prodám více jak 500 ks.

Items purchased under the Standard License may be used to create End Products for Sale where lifetime sales of the End Product for Sale do not exceed 500 units. Items purchased under the Extended License may be used to create End Products for Sale that may be sold an unlimited number of times.
Chápu to dobře?
 
Gravatar
9. březen 2017, 12:52 Petr Vaclavek
Hmm, tak to mají trochu jinak definovanou extended licenci než ostatní microstock fotobnaky. Díky za upozornění. Každopádně také stojí za zmínku, že nesmíte jen vzít ilustraci a plácnout ji na triko beze změn:

What are the End Product requirements?
End Products must be significantly different than the original Item and require time, effort, and skill to produce. End Products must not be used or sold in a way that is directly competitive with the original Item you purchased. End Products must not redistribute the original Item to any third parties in a manner that allows for the extraction of the original Item.
 
Gravatar
10. březen 2017, 08:09 Kristina
Jasně, vím, že ilustrace se musí změnit. Ale nevím jak to dělat u obrázku png, v mém případě různé barevné věnce a růže u svatebního oznámení. To pouze můžu změnit velikost a zkombinovat je s něčím, ale ten původní tvar nezměním. :/
 
Gravatar
19. červen 2017, 09:43 Šárka
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to, když si vyfotím např.sportovce v televizi...můžu z té fotky pak překreslit siluetu? Bude to v pořádku? Díky :-)
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.