Diskuzní fórum

Recenze knihy Microstock Money Shots

Ellen Boughn: Microstock Money ShotsMicrostock Money Shots: Turning Downloads into Dollars with Microstock od autorky Ellen Boughn je první kniha o microstock fotobankách, kterou jsem četl.  V té době to byla docela novinka (vyšla v srpnu 2010) a docela se mi líbila. 

Autorka Ellen Boughn,  je ve světě fotobank poměrně známá osobnost - v oboru je již přes třicet let, pracovala pro několik fotobank a sama jednu z nich založila (After-Image). Možná jste četli některý z článků na jejím Dreamstime blogu nebo na blogu o focení a fotobankách, který sídlí na její doméně.

Zpátky ke knize. Na cca 160 stranách se autorka pokusila seznámit čtenáře se základními principy microstock fotobank - co to vlastně microstock je, jaké je zákulisí a historie fotobank, co musíte dělat, abyste byli v tomto oboru úspěšní, co fotit a čemu se raději vyhnout, základy kompozice pro fotobanky, jaké jsou nejpopulárnější a nejžádanější témata, kdo vlastně ty fotografie kupuje, jak pracovat s modely, jak fotit ve studiu a jak popisovat fotografie, aby se dobře prodávaly. Knihu uzavírá případová studie a pár poznámek k používaným smlouvám.

Asi největší část publikace zabírají informace o námětech - tipy tedy co fotit, co se prodává. Nejsou to žádná překvapivá doporučení - po několika měsících sledování fotobank a prodávání svých fotek byste obdobné rady sepsali také. Ale pro začátečníka to jsou cenné informace. Mezi těmito základními (avšak všeobecně známými) tipy se najde sem tam i nějaká perla, která dokáže překvapit i zkušené microstockaře. Mě osobně zaujaly obecnější rady nad kompozicí a obsahem snímku:

 

 • vedle hlavního motivu by mělo být prázdné místo, do kterého bude moci kupující vložit svůj text (představte si použití fotografie v letáku, nebo jako podkladový celostránkový snímek v časopise)
 • ideální je, když fotografie nabízí více interpretací obsahu (tím pádem má více použití)
 • čtvercový formát fotografie nejvíce využije dostupnou plochu pro náhled (a přiznejme si, ten prťavý náhled prodává - musí prostě nad všemi ostatními vyniknout, jinak se fotografie neprodá)

To vše autorka ukazuje na konkrétních příkladech - a že jich tam je! Téměř polovina celé knihy, která je celobarevná a vysázena na kvalitním křídovém papíře, tvoří barevné fotografie z fotobank (žádné umění, ale komerce - o to tady přece jde).

Konkrétní tipy na náměty jsou rozděleny do několika základních kategorií (s lidmi / bez lidí) a podkategorií. U nich jsou pak stručně popsány ty nejdůležitější témata, doporučení a varování čemu se vyhnout (opět včetně několika foto ukázek).

Další pro mě zajímavou částí byla kapitola o práci s modelem (sám jsem s placeným modelem ještě nespolupracoval). Dozvíte se, kde a jak můžete nějaké modely najít a nechybí ani pravidelná dávka tipů, na co si při najímaní modelů a modelek dát pozor a jak by mělo takové focení vypadat. Konečně o tom také pojednává závěrečná případová studie - popisuje se v ní focení s modely na výletě do přírody. Tato zprvu jednoduchá akce je v knize pečlivě rozplánována do několika fází, nad kterými by měl fotograf důkladně zapřemýšlet a pečlivě si ji naplánovat:

 • zvolit téma focení
 • ustanovit rozpočet
 • vybrat lokalitu
 • vybrat a najmout modely
 • sehnat oblečení a další dekorace
 • získat případná povolení
 • promyslet logistiku celé akce
 • připravit seznam záběrů, případně i nakreslit jednoduché náčrtky snímků

Jak vidno, profi focení s modely není zrovna nejjednodušší.

Knihu bych určitě doporučil fotografům, kteří s microstock fotobankami začínají - naleznou v ní spoustu informací, ke kterým by se jinak museli prokousávat mnohem pracněji. Ostřílení microstockaři se stovkami / tisícovkami vydělaných dolarů už z této knihy mnoho cenných informací, které by pozvedly jejich prodeje, nevytěží (i když pár perel se přece jen najde). Ale zase se dozví zajímavé informace ze zákulisí fotobank - třeba o tom, jak začínal Andres Rodriguez a pár dalších známých microstock celebrit.

Hodnocení: 9/10

Ellen Boughn: Microstock Money Shots - Turning Downloads into Dollars with Microstock Photography; Amphoto Books 2010, 160 stran, 24.99$, ISBN: 978-0-8174-2497-8

Kde a za kolik je možno koupit

 • Amazon ($18.99 bez poštovného, ale mají i elektronickou Kindle verzi za $19.54)
 • Book Depository ($17.76 včetně poštovného do ČR) 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.