Diskuzní fórum

Fotobanky a já, aneb jak to všechno začalo

Olympus C73 - fotoaparát, který stál na začátku mé fotobankové dráhyS fotobankami pracuji již déle než 5 let - od počátku jako fotograf přispěvovatel, který na fotobankách prodává své fotografie, později jsem přidal i vektorovou grafiku a po několika letech jsem okusil i druhou stránku fotobank - začal jsem je používat jako  zákazník a uživatel, který tam nakupuje. Všechno to ale začalo mnohem dříve...

Únor 2003

Koupil jsem si svůj první fotoaparát - byl to digitální ultrazoom Olympus C730. Focení mě bavilo, ale věděl jsem, že výsledky nejsou nic moc - občas mě sice poučil zkušenější kolega, ale to nestačilo.

Duben 2003

Photopost - jedna z prvních komunitnich fotogaleriíZaregistroval na server Photopost.cz (moje portfolio tam stále ještě existuje) a začal jsem své fotografie nahrávat tam. V té době bylo na Photopostu hodně zkušených fotografů, kteří rádi poradili a hlavně dobře zkritizovali - to byla neocenitelná škola, která mi hodně dala. Díky jejich komentářům jsem si vštípil základní pravidla fotografie. Později jsem se stal jsem se na tomto serveru trochu závislý a neustále kontroloval, zda mi někdo neohodnotil nějaký snímek.

2003 - 2006

Zlepšoval jsem se ve focení - začal jsem slýchat, že mám pěkné fotky, že bych je mohl i prodávat. Zkoušel jsem hledat odbytiště, ale u nás fungovala jen fotobanka.cz (dnes bych tam nenahrál ani výcvak, s touto "firmou" jsou problémy, majitel odmítá platit... ), která ale měla tenkrát nereálné požadavky na fotografie - rozlišení minimálně 4 megapixely, což bylo za hranicemi mého foto přístroje. Ale narazil jsem na informace o zahraničních microstock fotobankách, které tenkát většinou požadovaly pouhé 2 megapixely.

Únor 2006

Zaregistroval jsem se na prvních dvou microstock fotobankách - Shutterstock a iStockphoto. Schvalovacím procesem jsem prošel hladce a hned druhý den po schválení jsem měl první prodeje - sice to bylo jen za 20 centů, ale takovou rychlost (nahrál jsem pouze 10 fotografií) jsem nečekal. Přidával jsem další a další fotky a sledoval, jak přibývají centíky - bylo to mnohem lepší než sledovat body na Photopostu!

Červenec 2006

Canon EOS 350 DKoupil jsem si digitální zrcadlovku Canon EOS 350 - jedním z hlavních důvodů byly fotobanky - fotografie ze starého Olympusu už byly přiliš zašuměné a dalo zbytečně moc práce je upravovat tak, aby prošly schvalovacím procesem na fotobankách.

Prosinec 2006

Napsal jsem první článek o fotobankách na svůj blog: Fotobanky - opravdu je možné vydělávat prodejem vlastních fotek a grafiky? Od té doby jsem jich napsal asi 50 a na dalších se pracuje.

Leden 2007

Začal jsem tvořit vektorové ilustrace - v životě jsem předtím Adobe Illustrator nespustil, ovládal jsem pouze Photoshop a můžu vám říct, že ten rozdíl je značný - nadával jsem jak špaček několik měsíců, ale nakonec jsem to překonal a po nějaké době jsem skoro přestal dávat na fotobanky fotografie - místo nich jsem dával jen vektorové ilustrace (více mě to bavilo, bylo to rychlejší, lépe hodnocené a více prodávané).

Srpen 2008

Další zlom. O prázdninách jsem se přesvědčil, že i ve fotobankách číhají na grafiky různá úskalí a hlavně, že lidem stojícím za fotobankami jde hlavně o klienty a peníze - lidé, kteří jim tam nahrávají obsah pro ně nejsou až tak důležití. Jak jsem to zjistil? Zrušili mi účet na Shutterstocku a odmítali se mnou komunikovat. Naštěstí se nakonec vše vyřešilo, ale uštědřilo mi to velkou lekci.

Leden 2011

Spustil jsem první českou anketu o microstock fotografech a graficích - tedy o lidech a pro lidi, kteří ve fotobankách prodávají své výtvory. Úspěch to byl myslím veliký, účast překonala všechna má očekávání a výsledky byly hodně zajímavé - vzniklo z nich několik článků (Výsledky fotobankového průzkumuJaké jsou výdělky českých fotografů a grafiků ve fotobankách).

Březen 2011

Rozhodl jsem se oddělit fotobankové téma z mého osobního blogu. Po delším hledání volné domény a vhodného jména jsem zakoupil líbivou a všeříkající doménu fotobanky.cz

Duben - srpen 2011

Fotobanky.cz - portál specializovaný na fotobanky, prodej a nákup fotekPostupně jsem budoval fotobankový portál - ještě stále je na něm spousta práce. Spousta článků nebyla přetažena na nový server, neboť se je snažím co nejvíce zaktualizovat, což většinou znamená, že je musím napsat znovu.

Září 2011

Oficiální spuštění portálu fotobanky.cz

Říjen 2011

Opouštím svou práci a začínám se věnovat fotobankám na plný úvazek (viz článek Končím a zase začínám na mém blogu). Již dávno mám ověřeno, že mě to uživí, takže opravdu neriskuji. 


Komentáře


Gravatar
7. září 2011, 09:21 Duben
Hezké shrnutí. Díky za tu spoustu práce s články o fotobankách a motivaci začít prodávat fotky. Taky děkuju za pomoc s výběrem prvních fotek pro Shutterstock a přeju ať je tenhle web o fotobankách co neúspěšnější.
 
Gravatar
7. září 2011, 09:32 Petr Václavek
Díky za chválu, budu se snažit.
 
Gravatar
7. září 2011, 20:51 Asahi
Hodne stesti s webem. :) Pamatuji si Vas z Photopostu, je to uz davno, co jste me tam pres soukromou zpravu kontaktoval a informoval o fotobankach, skoda, ze jsem tenkrat tomu nevenoval pozornost. :( :)
 
Gravatar
10. září 2011, 13:28 WinMaster
Moc pěkně zpracovaný blog. Vaše články, podněty a rady pomáhají utvářet českou microstock komunitu. A toto shrnutí jednoznačně dává novým, ale i stávajícím, microstokařům lekci v tom, že nic není hned a nic není zadarmo a všechno chce pracovitost, čas a výdrž. Úspěchy se pak zaručeně dostaví.
 
Gravatar
24. září 2011, 21:28 Světlana - Trans Ars
Vážený pane, já vím, že Vás všichni stále jen chválíme...ale nemohu si pomoci, musím také :-))
Před třemi lety jsem poprvé navštívila Váš blog a tak vedle svého "pracovního" focení (které mám v naší firmě)se snažím pronikat s Vaším vedením na fotobanky. Shutterstock mne zatím nechce, v Dreamstime povolili...Posílám z něj pozdrav a centík.
Díky za veškerou práci, kterou této problematice věnujete.
 
Gravatar
8. listopad 2011, 11:50 SMO
Po přečtení tohoto článku jsem si vzpomněl, že jsem také prezentoval na Photopostu. Svůj profil jsem našel a divil jsem se co jsem v roce 2003 až 2005 vše nafotil. Chtěl bych se do budoucna více zaměřit na fotografii, tak myslím, že mi bude tento web nápomocen. Díky.
 
Gravatar
19. prosinec 2011, 20:20 Basti
S registrací na micro jsem byl pohříchu pomalejší, ale taky už tam funguju 4 roky. Pro ty méně pracovité jsem sepsal historii jednoho lenocha u sebe na blogu http://stockphotography.cz/jak-a-proc-zacit-na-mikrofotobankach/ :D

Ale jak vidno, i s leností se dá při troše vytrvalosti a paličatosti dojít celkem daleko :)
 
Gravatar
3. srpen 2012, 09:32 Patrik
Dobrý den, po přečtení tohoto článku mě nadchla představa že bych mohl své fotografie prodávat, ale chtěl bych se zeptat jestli musím být plnoletý při registraci a následném prodeji fotek na Shutterstock. Předem děkuji
 
Gravatar
7. srpen 2012, 10:47 Petr Václavek
Patriku, Shutterstock bohužel vyžaduje plnoletost. Nevím, kolik let ti chybí do 18ti, ale máš v podstatě 3 možnosti:


  • zfalšovat údaje

  • zaregistrovat se na jednoho z rodičů

  • počkat na plnoletost a mezí tím si vytvořit pořádné portfolio a prodávat přes fotobanky, které plnoletost nevyžadují/nekontrolují
Osobně doporučuji poslední možnost - sice budeš mít mnohem nižší výdělky, ale aspoň zjistíš, zda tě to vůbec baví.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Fotolia Adobe
iStockphoto iStockphoto
Depositphotos Depositphotos
123RF 123RF
Dreamstime Dreamstime
BigStock BigStock
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Pond5 Pond5

Více informací →

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.