Diskuzní fórum

Co kreslit a fotit během roku pro fotobanky?

Co fotit a kreslit b2hem roku? Sezónní témata!Tak to je zapeklitá otázka. Na jednu stranu je výhodné tvořit obrázky s tématy, které se prodávají pořád - například jídlo, životní styl, průmysl, v případě ilustrací pak ikony, abstraktní pozadí, webové elementy. Na druhou stranu ale stojí za to, věnovat se také sezónní tématice - mám na mysli zejména svátky. Prodávájí se sice jen v určitém období v roce, ale o to masívněji.

Jaké jsou největší svátky?

Mezi ty nejprodejnější patří jednoznačně Vánoce (Christmas, New Year) - prodeje začínají již někdy v srpnu a končí až koncem prosince (popravdě ty nejúspěšnější vánoční ilustrace se mi stahují v omezeném množství i dále po celý rok). V závěsu je pak Nový rok, Velikonoce a Valentýn.

Vánoce - nejprodávanější sváteční tématika

Nezapomeňte, že většinu prodejů uskuteční cizinci, zejména z USA a tedy zkuste nafotit také něco na jejich svátky, které u nás nejsou až tak známé:

Jaro
17. březen Svatý Patrik St. Patrick's Day
X. duben Velikonoce Easter
11. květen Den matek Mother's Day
15. červen Den otců Father's Day
Léto
4. červenec Den nezávislosti Independence Day
1. září Svátek práce Labor Day
1. září První školní den Back to School
Podzim
31. říjen Halloween Halloween
27. listopad Den Díkůvzdání Thanksgiving Day
Zima
25. prosinec Štědrý den Christmas Day
31. prosinec Silvestr New Year's Eve
1. leden Nový rok New Year's Day
14. únor Svatý Valentýn Valentine's Day

Detailnější přehled svátků je ke stažení zde: udalosti.xls

Jejich vyhledávanost sice není až tak úžasná, ale přece jen se v daném období vyšplhá nad většinu ostatních a tedy se i prodejnost těchto obrázků znatelně zvýší:

Porovnání menších svátků

Aby jste měli náležité srovnání s dříve uvedenými svátky, tak jsem do tohoto grafu přidal i Velikonce (opět zelená křivka).

Kromě svátků je výhodné fotit/kreslit klasické sezóní motivy - čtyři roční období - jaro, léto, podzim, zima:

Prodejnost ročních období - jaro, léto, podzim, zima

Nejprodávanější je zřejmě jaro a léto, ale statistiky jsou dosti vyrovnané.

Pro uvedené grafy byl použit nástroj Keyword Trends od fotobanky Shutterstock, ovšem časová osa nezačíná prvním lednem, ale 1. říjnem, tak pozor na to při interpretaci výsledků.


Komentáře


Gravatar
25. březen 2016, 13:22 Marketa
Dobrý den, předem bych Vám chtěla poděkovat za skvělé články!! Již osmým rokem fotím, mám ateliér, mám slušnou zásobu fotek, je mi jasné, že tyto fotky bez souhlasu nemohu použít. Ale má otázka zní, jak je to s prodejem fotek lidí, které budou smluvně ošetřené ze strany modelů? A jaké téma s lidmi jede nejvíce? Děkuji Markéta
 
Gravatar
29. březen 2016, 07:07 Petr Vaclavek
Je to přesně tak, bez podepsaného Model Relase nejde nic prodávat. Pokud máte tuto smlouvu podepsanou, tak můžete fotit a prodávat cokoliv. Co se prodává nejvíce - mrkněte se na fotobanky a setřiďte si výsledky podle popularity nebo počtu stažení...
 
Gravatar
25. únor 2017, 15:34 Vít
Přeji pěkný den,
prvně bych Vám chtěl poděkovat jako už mnoho čitatelů za perfektní stránky a webblog. Ucelenost a výživnost informací, které uvádíte je obdivuhodná.
Rád bych se zeptal jako úplný nováček, jak je to s focením nedokončených, ale i dokončených staveb (různého druhu), kde jsou vidět např. odhalené kce. a dají se tak věřím pořídit zajímavé fotografie? Stejně tak např nedokončené - dokončené realizace interiérů? Jak musím být domluvem s majiteli? Proč takové otázky - mám jednoduchý přístup k architektuře, pže je to moje řemeslo. Focení, úprava fotek a grafika mě velmi baví a zajímá a tak bych ji rád posunul dále (koneckonců i zpeněžil). Otázky souvisí i jak je možné nakládat s vizualizacemi, které jsou určené pro klienty? Je možné je třeba pod lehkou úpravou (třeba odstíny barev) také uploudovat do fotobank? Poslední z mnoha otázek, kterou bych od Vás rád vyzvěděl je, jak je to s focení davů (např. na náměstí, hokejový zápas, hromadné tréninky apod.)?

Děkuji za odpovědi a přeji hodně elánu a energie

Vítek
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.