Diskuzní fórum

Danění příjmů z fotobank

Jak danit příjmy z fotobankPokud vyděláváte pravidelně ve fotobankách na prodeji svých fotografií a ilustrací, pak byste neměli zapomenout své zisky zdanit - zahrnout je do svého daňového přiznání, které odevzdáváte na konci března. 

Možnosti máte v podstatě dvě:

  1. Založit si živnost
  2. Danit přes autorský zákon - jako autorské honoráře

Já osobně využívám druhou možnost - své zisky daním jako autorské honoráře a používám paušální odpočet. V daních a účetnictví se nevyznám a tak vám můžu doporučit to samé, co jsem udělal já - najměte si daňového poradce, který vám vypracuje daňové přiznání za pár tisíc (cca 3 000,- včetně formulářů pro zdravotní a sociální pojištění). Z toho důvodu neberte mé informace za absolutní pravdu a raději si to ověřte u odborníka.

Pokud tedy daníte přes autorské honoráře, musíte se zaregistrovat na ČSSZ (Česká Správa Sociálního Zabezpečení) jako OSVČ (Osoba Samostatně Výdělečně Činná) - což lze i při zaměstnání. Do konce března dalšího roku pak musíte zahrnout své příjmy z fotobank ve svém daňovém přiznání a pokud překročíte určitou hranici, tak musíte platit i sociální a zdravotní pojištění. Od svých výdělků můžete odečíst výdaje spojené s prací (v tom případě musíte vést jednoduché účetnictví) a nebo použijete paušální odečet (posledně to bylo myslím 30 procent) - v tom případě nemusíte mít žádné doklady o nákupech ani účetnictví (vyplatí se při vyšších příjmech). Více informací naleznete například na webu www.jakpodnikat.cz.

A co když teprve začínám?

Pokud teprve začínáte, tak se daněmi a registracemi na úřadech vůbec netrapte. Na to budete mít spoustu času, až začnete skutečně vydělávat (registrace na ČSSZ je snadná a lze provést i zpětně). Navíc, pokud si pamatuji, tak do určité částky nemusíte tyto zisky ani danit (cca 20 000,- / rok). Pokud se pletu, tak mě prosím opravte.


Komentáře


Gravatar
17. listopad 2011, 15:56 peperami
ahoj. dík moc za tento web ;)
chtěl jsem se zeptat jen jestli náhodou někdo nevíte jak vyplnit americký W-8BEN pro Zazzle.com ?
konkretně mi jde o bod č.10 ... protože u mě nejde o fotografie, ale o grafiku-konkrétně o návrhy na trička.
u fotek to je: Article 12(2) a zvláště dovětek: "and also Royalty income - motion picture/television at 0% ".
(zatím to tam skusím poslat bez vyplněného bodu 10)
dík moc všem za radu :)
 
Gravatar
5. leden 2012, 06:58 Ryger
Chtěl bych upozornit, že od 1.1.2012 se do vyměřovacího základu sociálního pojištění započítávají i příjmy z děl před vytvořených před 1.1.2009.

 
Gravatar
7. únor 2012, 18:18 Spoky
Dobrý den,
dnes mi přišel nějaký dopis ze shutterstocku. Je to taková tabulka podobná, jako když jsem vyplňoval daňový formulář přímo na shutterstocku, aby nedocházelo k dvojitému danění. Chtěl bych se zeptat, zda-li se s tím něco dělá, jestli tam mám něco vyplnit, nebo to mám pouze jako papír, který se dokládá k daňovému přiznání. Ale nevím, zda-li musím platit daně z příjmů ze shutteru, když jsem tam začal teprve před 9 měsíci a mé výdělky za měsíc ještě ani nepřesáhly 2000. Díky moc za odpověď.
 
Gravatar
11. únor 2012, 22:38 Petr Václavek
Spoky,
to je jen výpis ohledně dvojího zdanění - tedy přehled příjmů z prodejů klientům v USA - obsahuje tedy jen část prodejů (ty do USA) a tedy je nám v ČR naprosto k ničemu. Netřeba se tím zabývat.
 
Gravatar
20. březen 2012, 21:38 Ondřej
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, když už podnikám (úplně jiný obor) tak v případě nějakých příjmů z fotobank bych tyto příjmy jednoduše zahrnul do daňového přiznání, které stejně podávám? Děkuji
 
Gravatar
21. březen 2012, 18:15 R547j
Ano, tak to taky delam a nemela jsem s tim problemy.
 
Gravatar
9. červen 2012, 06:56 alena
Zdravím Petře, jestli to můžete upřesnit - jakým způsobem definujete své příjmy v daňovém přiznání? Jako zahraniční příjem - a nebo jen prostě zahrnete příjmy z fotobank k ostatním svým českým příjmům, bez rozlišování zahraniční/domácí?
(Ptám se proto, že - údajně - při uvedení ´příjmu ze zahraničních zdrojů´ s tím snad souvisí ještě nějaké další povinnosti/formuláře/potrvrzování ... A nejsem si jista, jestli je to nutné.. ??)
Díky a.
 
Gravatar
17. srpen 2012, 00:04 Radim
Já bych chtěl jen upozornit, že pokud se zaregistrujete jako OSVČ a přitom nemáte jiný zdroj příjmů nebo za vás neplatí zdravotní a sociální pojištění stát, třeba jako student či důchodce, musíte automaticky platit minimální zdravotní a sociální, bez ohledu na to, jestli vůbec máte nějaké příjmy. Předtím byste si sami museli platit jen zdravotní , to je minimálně tuším 1080 měsíčně, jako OSVČ je minimální zdravotní a sociální dohromady nějak 3200 Kč měsíčně. A jako OSVČ se musíte zaregistrovat, pokud si vyděláváte pravidelně, to má být údajně častěji než dvakrát, detaily rozhoduje konkrétní úředník na konkrétním finančáku. Pokud jste evidováni jako nezaměstnaní na pracáku , tak to registrací OSVČ automaticky končí.
Takže kdo začíná z takové výchozí pozice, asi to bude málokdo, ale může se stát, měl by s tím počítat. Nashromáždit nějaké množství fotek a ilustrací a teprve potom se zaregistrovat do fotobank. A pokud to málo vynáší,bude třeba výběry hromadit a se jako OSVČ přihlašovat jen na některé měsíce , jinak budete muset v krajním případě odvést státu na těchto odvodech víc, než kolik vůbec vyděláte.
Nejlepší je v takovém případě prostě rozjet práci pro fotobanky intenzívně a rovnou začít vydělávat aspoň 8 - 10 tisíc Kč měsíčně. Anebo sehnat nějako nenáročnou práci , ze které budete odvádět to zdravotní a sociální, to bude takzvaná hlavní výdělečná činnost a k tomu rozjíždět práci pro fotobanky, to bude potom vedlejší výdělečná činnost. Ze které se na zdravotní a sociální odvádí už jen příslušná procenta z reálně vydělané částky.
 
Gravatar
17. srpen 2012, 00:19 Radim
Podle mých informací, pokud jako OSVČ uvádíte příjmy ze zahraničí, jste automaticky plátcem DPH a automaticky jste podle Zákona o účetnictví povinni provozovat podvojné účetnictví. Což je dost pruda.
Nevím ale, jestli to platí i pro výdělečnou činnost podle autorského zákona. To je zase otázka na nějakého daňového a účetního odborníka.
 
Gravatar
25. srpen 2012, 20:57 Honza
Neni zahranici jako zahranici. Platci DPH se stanete pokud poskytnete nebo prijmete sluzbu subjektu sidlicimu v Evropske Unii. Takze se to netyka napriklad fotobank z USA (coz je vetsina fotobank), takze pokud budete prodavat sve vytvory na Shutterstocku, Fotolii, Dreamsteime, Canastocku, 123rf... tak se platci DPH nestanete. Jedine ze byste prekrocili limit 1 000 000 Kc obratu za 12 mesicu :)
 
Gravatar
25. srpen 2012, 21:00 Honza
A ještě k tomu OSVC - pokud zacinate, tak se vykaslete na papirovani, zaregistrujte se do fotobank a zacnete prodavat. Prvni vydelky beztak uvidite az za nejaky ten mesic. A treba vas to nebude bavit a na fotobanky se nakonec po pul roce vykaslete - takze proc se nekde registrovat na uradech? NIKDO na vas nemuze prijit, kor kdyz jeste nebudete mit zadnou platbu na svuj osobni ucet v bance - spousta lidi to resi tak, ze sve vydelky z fotobank prevede na PayPal a tam to pak na internetu utrati. Dokud to jsou radove tisice za mesic, tak to nikdo neresi.
 
Gravatar
28. srpen 2012, 14:20 Bob
Díky za Tvůj názor Honzo. Myslel jsem si totéž.
 
Gravatar
4. září 2012, 13:14 Jakub Daněk
Zdravim vsechny... chtel bych vedet jestli je problem zahrnout prijmy pod ZL reklamni cinnost a marketing. Zacinam resit zdaneni techto prijmu a celkem by me to zajimalo. ZL na fotografickou cinnost se mi delat nechce. Prodavam ale vetsinou fotografie, nasledne ale postprodukcne upravene tak slozite, ze uz se to brat spis jako fotomontaz nebo kolaz, coz je graficka prace... je tu nekdo chytrejsi nez ja? diky :-)
 
Gravatar
4. říjen 2012, 11:12 David Charouz
Ahoj prosím Vás co znamena skratka EIN a SSN a ITIN?Dekuji
 
Gravatar
5. říjen 2012, 12:13 Petr Václavek
EIN je Employer Identification Number, SSN znamená Social Security Number a ITIN je Individual Taxpayer Identification Number. Pro více informací zkuste zagooglit, případně se podívejte na wikipedii v angličtině.
 
Gravatar
12. říjen 2012, 11:13 Petr
Petře,
předem díky za web, který o jste fotobankách napsal. Je to opravdu cenný zdroj informací o tom, jak na to. Taky jsme se Vašimi radami řídil a nyní po třech letech "krmení" fotobank jsou nezanedbatelnou součástí mého příjmu. S tím jde ruku v ruce povinnost přiznat se k výdělku na finančním úřadě. Jakým způsobem se dá prokázat výše toho příjmu? Ten formulář co chodí např. ze Shutterstocku je podle diskuze výše k ničemu, a FÚ myslím nebude stačit pritscreen z Earnings Summary. Jak na to? Díky!
 
Gravatar
15. říjen 2012, 08:55 Petr Václavek
Formuláře z fotobank jsou na nic, naštěstí našim úřadům stačí jen cifra, případně čestné prohlášení.
 
Gravatar
15. leden 2013, 20:22 Milan
Přátelé, zdravím Vás srdečně všechny, jsem tady na webu Petra zatím nováček, nicméně mám velké zkušenosti s daňovou optimalizací příjmů z činností podobných a ke kterým patří i prodej fotek na zahraničních i českých fotobankách. Jde to vyřešit neskutečně elegantně a i velmi levně a to založením malé rodinné korporace (offshore společnosti) v některé ostrovní zemi. Na tuto firmu jde potom vytvořit bankovní účet i získat platební kartu a internetbanking , dále potom účet na paypalu i !moneybookers! a veškeré příjmy se danit vůbec nemusí. Je to jedinný zákonný a zcela legální způsob jak to udělat. Mám s tím své osobní praktické zkušenosti i osobní kontakty na dalekém jihu :-) kam se chystám i fotit. Vše jde vyřešit i přes e-maily.Poradím, pokud někdo bude chtít.
 
Gravatar
15. leden 2013, 20:43 Petr Václavek
Zdravím, toto mi příjde moc pěkné na to, aby to byla pravda. Kdyby to bylo čisté a legální, tak by to tak asi dělalo mnoho jiných lidí / firem, ne?

Můžete přidat nějaké odkazy, kde se o tom člověk více dočte?
 
Gravatar
15. leden 2013, 22:20 Milan
Ahoj Petře, odkazy sem dát samozřejmně mohu, to není žádné tajemství, o offshore je toho napsáno poměrně hodně, hodně relevancí je hlavně v angličtině a kreolštině. V češtině jsou na "českém" internetu popsány některé metody "jak na to", ale vesměs nejsou k dispozici praktické zkušenosti, bod po bodu, jakási "kuchařka" jak to legálně zaonačit hlavně od těch, kteří již tuto strukturu založenou mají a pro své podnikání ji využívají. Je tady jistá dávka anonymity a když už se člověk něco doví tak většinou od renomované firmy, která účtuje za založení od cca. 70 - 100.000 Kč i mnohem mnohem výš. Mám osobní zkušenosti, přátele na ostrovních rejstřících a celé to jde udělat za opravdovou babku (dejme tomu i za 30.000 Kč), ale vždy max. do 50.000 Kč. Bankovní poplatky jsou v běžné výši jako např. u nás v ČR, prostě ten bankovní účet jede v jiném režimu tzv. "off non-charge" a je mimo území ČR. Důležité je to, že některé ostrovní jurisdikce neznají pojem "vlastník majetku". Vše se řeší anonymním vlastníkem akcií rodinné korporace na tzv."doručitele". Na Vaši otázku Petře "Kdyby to bylo čisté a legální, tak by to tak asi dělalo mnoho jiných lidí / firem, ne?" jde odpovědět tak, že ANO, čím dál více společností z ČR / SR takto změní sídlo svého s.r.o. - čka (a.s.) a nebo svého osobního IČA (české klasické IČO). Prostě se rozběhne jednoduchý adm. proces, několik e-mailů, několik telefonátů a vše může cca. za 25 dní fungovat a úplně bez daně a hlavně legálně a dokonce bez povinnosti vést účto a nebo cokoliv, čím jsme zavalování českou (resp. EU) legislativou. Jinak zadejte do vyhledávače "off-shore" podnikání a vyjede několik tisíc odkazů což je však z 99% jen komerční omáčka, za kterou těžce člověk, který má zájem takto podnikat zaplatí mraky peněz. Pokud by jste měl chuť o tom promluvit klidně můžeme třeba na skype. Věřím, že by to pomohlo i ostatním tady pakliže nechtějí využívat bohužel prohnilé české legislativy a danění. Koneckonců prodej na zahraničních serverech je ideálně splněná jedna z podmínek oné "legality" celé této věci. Pokud mi dovolíte dát na sklo svůj skype a nebo e-mail mohu to s každým individuálně probrat a nebo raději s Vámi a Vy se potom rozhodnete co s tím uděláte.No vidíte, zabral jsem tolik prostoru tady ve Vaší "knize" až to není pěkné. Cítím potřebu revanše, protože jste mi otevřel další možný obzor za což Vám nesmírně děkuji.
 
Gravatar
21. leden 2013, 19:39 PaiMuTan
Aj mne prisiel mail po vyse roka posobenia na Shutterstocku -Confirm Electronic Delivery of your 2012 Tax Forms..je to ta spominana zalezitost ako pisal Spoky?? ci nieco ine? dakujem
 
Gravatar
22. leden 2013, 19:40 Petr Václavek
PaiMuTane, ano to je přesně ono, je to jen informaci o části výdělků, která podléhá dvojímu zdanění. U nás v ČR je ten papír k ničemu, takže netřeba to řešit.
 
Gravatar
23. leden 2013, 21:19 Vacclav
Zdravím,
díky moc za články na tomto webu. Už delší dobu jsem pravidelným čtenářem a v některých věcech mi ohledně fotobank moc pomohly. Jinak dneska jsem se ptal na svém finančním úřadě, tak bych měl postupovat při danění vedlejšího přijmu z fotobank (když za minulý rok jsem vydělal nad 20tis.kč). Ptal jsem se jestli bych měl postupovat podle paragrafu 7 (tudíž jako OSVČ) a nebo to danit podle paragrafu 10 jen jako vedlejší příjem, a bylo mi řečeno, že není nutné se zaregistrovat jako OSVČ a lze to danit před paragraf 10...tudíž sumu v daňovém přiznání jen napsat jako vedlejší příjem. Mám v tom docela gulaš, bo jsem se ptal už pár lidí a každý říká něco jiného, ale asi dám na rady finančáku;-)
 
Gravatar
3. březen 2013, 12:42 Petr
Zrovna jsem si tuto problematiku studoval na internetu. Jen pro upřesnění, pokud vyděláte do 20 000 ročně příležitostnou prací k zaměstnání a je to jednorázová činnost, nemusí se danit, ale pokud máme soustavnou činnost, tak je potřeba živnost a daní se i do 20 000. Například, když má někdo e-shop bokem při zaměstnání a vydělá jen 15000 ročně, musí na to mít živnostňák a platit daně. Otázkou je, zda jsou příjmy z fotobanky soustavná činnost :-)
 
Gravatar
13. březen 2013, 16:47 Petr Tu
:-) No zajímavá poznámka ohledně soustavné činnosti,zvlášť pro ty,které prodej fotek "bere":-) asi rok dva,tři prodeje nebude jednorázová činnost :-D
 
Gravatar
27. březen 2013, 19:47 Lenka
Dobry den, mna by zaujimalo ake doklady sa vlastne potom dokladaju k danovemu priznaniu- nejaky vypis zFB, ci z Paypalu /Moneybookers/ alebo len vypis z uctu alebo co vlastne?
dakujem
 
Gravatar
27. březen 2013, 20:11 René
Já to daním na autorský zákon, žádný doklad po mě nikdo nechtěl (ani za předchozí roky), někdo to řeší prý přiložením čestného prohlášení.
 
Gravatar
21. září 2013, 16:04 Balty
Zdravím, s fotobankami jsem začal opravdu nedávno a při prvních prodejích mi přišel tento email z fotolia.com: "Selling creative content licenses is an economic activity. Income derived from these sales may be subject to U.S. IRS (Internal Revenue Service) Withholding Tax.
It is important our contributors, and Fotolia, comply with tax law. So, we invite you to visit the Tax Centre and to respect the recommendations listed on that page.
Until you complete this procedure and the appropriate form is validated, your Fotolia income will be subject to automatic withholding at the appropriate tax rate. By submitting the applicable form, you may benefit from a reduced or zero withholding rate on your income.

We suggest you complete this procedure as soon as possible."

Anglicky sice umím dobře, ale moc nejsem moudrej v tědlech daňových věcech. Vyplňoval to už někdo? Která forma je přesně pro nás z ČR? Je to ta W-8BEN? Díky za odpověď.
 
Gravatar
11. červen 2014, 00:17 Mirek
Ahoj, přispěju trochou do mlýna ohledně té "withholding tax". Příjmy z licencí, tedy i z některých SW a zde z užívacích práv ke kreativním dílům (creative content licenses) podléhá v mnoha zemích tzv. srážkové dani (withholding tax), nebo lépe řečeno srážkou daně u zdroje.
Dám příklad jak toto funguje v ČR: nakoupíme SW licenci z USA, přijde faktura na 1000 USD (20.000 Kč). Sazba srážkové daně je podle českých daňových zákonů 15%. V případě ČR-USA je podle mezistátní smlouvy o zamezení dvojímu zdanění sazba snížena na 10%. Takže my do USA pošleme jen 900 USD (18.000 Kč) a zbytek 100 USD (2000 Kč) musíme poslat českému finančnímu úřadu. Ten vystaví potvrzení a to potvrzení my pošleme do USA. Firma v USA tedy dostala 900 USD v penězích a na zbylých 100 USD dostala potvrzení, že dostal český finanční úřad. Podle už zmíněné mezistátní smlouvy si těch 100 USD započte na svou americkou daňovou povinnost, tj. v americe zaplatí na daních o těch 100 USD míň.
Prodej fotek českým fotografem v USA je to samé, pouze se prohodily země. Fotograf občan, pokud mu je v USA sražená daň, tak už příjmy do 20.000 v ČR nedaní. Pokud ale 20.000 přesáhne nebo podniká na živnostenský list, tak ty příjmy zahrne do daňového základu. V případě, že mu v USA nějakou daň srazí, tak by si měl od nich vyžádat potvrzení o té sražené dani a potom si tuhle daň zaplacenou v zahraničí odečte od své české daňové povinnosti. To potvrzení se samozřejmě musí přiložit k daňovému přiznání.
Tolik ona "withholding tax".
 
Gravatar
5. srpen 2014, 15:03 Lenka
Ahojte, jsem zaregistrovaná na dreamstime a zajímalo by mě jestli mam vyplnovat ten formular W-8ben nebo ne, protože je mi 15 a nemuzu tam dat ten doklad jako pas atd. (muzu tatuv, jmeno jeste v uctu vyplneny nemam takže bych tam dala jeho, ale nechci vyplňovat tel. č.) Taky se chci zaregistrovat na SS a tam bych zase použila tátovo údaje a občanku. Nevím jetli ten formulář vyplnovat nebo ne, protože tatovy se to zamlouvat nebude zvlast kdyz vubec nevime co se tam pise. Meli by jsme to teda vyplnit ?(nechci aby mi strhavali 30% ale prej sou jen neaký platby nevim)
A nemůžou poznat že je tam napsanej táta a chodim tam já ? Aby z toho nebyl promlém :/ Diky za rady.
 
Gravatar
29. září 2014, 19:19 Dundee
Zdravím, předem děkuji za precizní rady, jak na to, už dlouho o vkládání fotografií do fotobank přemýšlím. A mohu se zeptat, kolik si průměrně berou fotobanky provize? O jedné české vím, že přesně 50%, proto by mě to zajímalo i u jiných.

A pak bylo by možné získat e-mail nebo jiný kontakt na pana Milana? Zajímá mě jedna výjimka ze zákona. Moc děkuji předem!
 
Gravatar
3. říjen 2014, 13:18 Petr Václavek
Dundee, u těch výnosnějších fotobank je to mnohem méně, některé to ani nezveřejňují u dalších to nejde ani spočítat (v případě předplatného). Celkově to je tak 20 - 50 procent.
 
Gravatar
22. říjen 2014, 21:54 viazo
Ahoj,

pri prihlasovani na SS som sa hlasil ako fyzicky osoba. Teraz to chce odomna vyplnit tlacivo Form W-8BEN na dvojite zdanenie. Fotografovanim sa aj zivim a mam kvoli tomu zalozenu aj sro. Co mam v takomto pripade vyplnit? Vdaka
 
Gravatar
16. únor 2015, 15:20 Eva Adlafová
Dobrý den prosím,když vyplním danový formulář např.shutterstocku a budou si odvádět dan z mého příjmu v Americe tak,už se nemusím odvádět dan v ČR a nikde se na uřadech hlásit?Jestli ano tak nechápu termín.....aby nedoslo k dvojímu danění....děkuji za odpověd
 
Gravatar
16. únor 2015, 19:20 Petr Václavek
Ne, takhle to nefunguje. Pokud nevyplníte, daníte v USA i v ČR, pokud vyplníte, daníte jen v ČR. Takže se to vyplatí vyplnit, více viz http://fotobanky.cz/formular-w-8ben
 
Gravatar
3. březen 2015, 07:04 Ondřej
Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat. Všechno kolem danění je pro mě španělská vesnice. na Úřadech (zvlášť na FÚ) byli docela nepříjemní a vlastně mi k tomu vůbec nic neřekli, co bych měl dělat dál. Jen jsem jim vysvětlil co dělám. Oni, ať si vyplním tenhle papír a pak, že mi přijde DIČ poštou.. No ještě jsem skákl na ČSSZ se zaregistrovat, ale vůbec nejsem moudrý. Co teď? mám tohle jen jako vedlejší příjem z fotobanek. Jinak stálou práci na HPP mám. Jakým způsobem bych to měl danit? Vůbec jsem to nikdy nedělal. Jestli mám třeba hned po poslání výdělku z některých z fotobank poslat určitý procento někam nebo jestli si to mám psát a tisknout radši emaily z moneybookeru atd předem a pak to vše dám do daňového přiznání a prostě mi přijde po daňovém přiznání částka, kterou bych měl popřípadě zaplatit? (zatím mi to vydělává cca kolem 3000,- měsíčně).
Nikdy jsem to nedělal a nevím, zda-li třeba v daňovém přiznání musí být i hlavní příjem ze zaměstnání a k tomu tohle. (To řeší zaměstnavatel a tyhle daňové věcičky šli mimo mě)

Předem děkuji za odpověď :-) A super web!
 
Gravatar
3. březen 2015, 08:44 Pepin
Nejjednoduší je zajít za daňovým poradcem. Protože do daňového přiznání budete muset přidat autorské honoráře (tak se většinou nejjednodušeji daní fotobanky) a to už vám v práci neudělají, tak stejně potřebujete někoho, kdo vám to daňové přiznání udělá. Ono stačí jen na konci roku sečíst výdělky z fotobank a tam to do jednoho políčka napsat. Žádné výpisy na to není potřeba.
 
Gravatar
5. březen 2015, 11:22 Ondřej
Dobře. Takže pokud dělá firemní účetní daňové přiznání, tak nemusím řešit výdělky z hlavního pracovního poměru a prostě půjdu za nějakým svým daňovým poradcem, kterej mi udělá přiznání jen čistě pro tuhle vedlejší činnost. Nebo to musí být dohromady?
 
Gravatar
8. březen 2015, 19:10 Pepin
Ne, dela se to dohromady. Takze bud to oboje udela firemni ucetni a nebo danovy poradce.
 
Gravatar
16. červen 2015, 10:09 Ondřej
Měl bych ještě jednu otázku.
Pokud bych odešel ze zaměstnání a OSVČ by se tak stal na hlavní pracovní poměr. (Moc se v tom nevyznám. Jsem registrovaný jako OSVČ na autorský zákon) Jinak mám hlavní pracovní poměr jiný. No ale pokud bych odešel a chtěl čistě jenom dělat fotobanky, tak kolik by to procentuálně vyšlo s poplatkama (daně, zdravotní a sociální) Prostě co všechno bych musel platit? Jinak jsem držitel průkazu ZTP pro invaliditu druhého stupňě(Takže na daních nebo placení nejspíš bude nějaká úleva). Ptám se, jestli se by mi to vůbec vyplatilo v závislosti na dosavadních příjmech z fotobank. Abych třeba nakonec spíš nešel do záporných čísel. Předem děkuji za odpověď
 
Gravatar
23. červen 2015, 15:29 Ondřej
Na předchozí otázku už nemusíte reagovat :-) Informace už jsem si zjistil.
Ale měl bych ještě jednu otázku. Zaměstnání mám tedy na HPP a k tomu jako vedlejší činnost tyhle autorské honoráře. Jsem zaregistrovaný jako OSVČ na FÚ a hned ten den jsem zaběhl ještě na ČSSZ. Neměl bych to oznámit i ve VZP?
 
Gravatar
3. listopad 2015, 12:39 Miro Ď.
Ahoj,

Bývam na SK takže neviem či to bude rovnaké ako v ČS. Chcel by som začať posielať fotky do fotobánk no nieje mi jasné či to treba prvej niekde nahlásiť alebo sa to všetko rieši až v daný rok pri daňovom priznaní.
Tiež ma zaujíma od akej čiastky to treba začať daniť alebo niekde evidovať. Po prípade či to nahlásiť hneť ako sa registrujem a dostanem prvý zárobok ?

Urobí mi vlastne takto to daňové priznanie aj zamestnávate alebo mi bude treba platiť účtovníka na vypracovanie.

A to čo som sa pýtal na začiatku ale nevšimol som si to v článku :D . Kedy sa treba registrovať na ČSSZ a aký je od toho slovenský ekvivalent ?

PS: ospravedlňujem sa keďže som rovnakú otázku písal aj na starom webe :)
 
Gravatar
21. únor 2016, 08:14 Naďa
Dobrý den, mohl by mi někdo zde poradit? Už jste někdo tyto příjmy z prodejů ve fotobankách danil jako OSVČ? Můj účetní po mne chce doklady o tom, jak příjmy fotobanky danily. Jsem plátcem DPH a mám živnost na grafiku a fotografické práce. Zaujala mne také informace od Milana k tímatu "off-shore". Máte s tímto typem podnikání reálnou zkušenost?
Děkuji předem. Naďa
 
Gravatar
21. únor 2016, 21:01 Péťa
Ahoj, jsem studentka a chci s fotobankami začít. Nedělám si iluze, že hned vydělám velké částky, ale stejně mě zajímá, jak je to s tím daněním. Opravdu se výdělek do 20 000 za rok nedaní? Můžu si prostě nechat peníze posílat na účet a nic neřešit? Nějak jsem to nepochopila s tou soustavnou a jednorázovou činností, když se ty fotky prodávají neustále, není to pak už soustavná činnost. Nechci s tím začít a pak mít problémy se zákony :-D
 
Gravatar
10. březen 2016, 09:11 Rafael
Dobry den, tiez som zacal s fotobankami len nedavno. Podla mojich informacii to zdanovanie bude suvisiet aj so sposobom akym prijmate od fotobanky peniaze. Napriklad som sa docital, ze prijem na paypal samotny nase zakony SR neriesia ale ak prevediete peniaze z paypallu na svoj ucet tak je to prijem a da sa to riesit v uctovnictve. jeden so zrozumitelnejsi ch clankou som nasiel tu:
http://ludskourecou.sk/2012/09/faq-ohladne-paypal-dan-z-prijmov-vypisy-uctovanie-a-dph/
 
Gravatar
11. srpen 2016, 13:07 Peter
Ahoj,

chcem sa opytat ako je to s formularmi ak mam na fotenie zivnost a fotenim sa zivim. Ktory formular mam vyplnit W-8BEN alebo SS-4? Ako je to potom s danenim? Vdaka.
 
Gravatar
1. prosinec 2016, 16:15 Vítězslav
Dobrý den,
máte někdo zkušenosti, jak je to s prodejem přes fotobanky jako firma? Tzn. právnická osoba. Vím, jak se tam zaregistrovat, ale nejsem si jistý, jak fungují daňové dopady. Zřejmě se to od fyzických osob bude lišit. Jo a v ČR jsem jako s.r.o. plátce DPH.
Díky moc
 
Gravatar
24. leden 2017, 20:09 Dave
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, když moje výdělky začnou přesahovat 2.000 Kč za měsíc, takže za rok mám více jak 20.000 Kč, zbyde mi vůbec něco když to budu danit a budu muset platit zdravotní a sociální, když jsem ještě student? Díky
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.