Diskuzní fórum

Můžu na fotobankách prodávat bitmapové ilustrace?

Ano.

Na fotobankách se dobře prodává i bitmapová grafika

Poté, co grafici zjistí, že Photoshop opravdu neumí uložit jejich ilustraci do vektorového formátu, který by fotobanky přijaly, ihned většinou následuje další dotaz - je možné prodávat bitmapové ilustrace?

Většinou se jedná zejména o:

 • kresby,případně ofocené / oskenované ktesby tužkou, nebo i vlastní malby (vždy musí jít o vlastní grafiku, občas po vás může fotobanka požadovat důkaz, že je to vlastní tvorba, případně rovnou Property Release)
 • fotokoláže, fotomontáže
 • abstraktní pozadí
 • fraktály
 • 3D objekty vyexportované  z 3D programů (3D Studio a další)
 • šablony na obaly CD, navštívenky, prospekty (pokud víte, že se vaše dílo bude tisknout, nezapomeňte je udělat v dostatečně vysokém tiskovém rozlišení)
 • a další grafické ilustrace vytvořené převážně ve zmíněném oblíbeném programu Adobe Photoshop.

Ano je to možné a v podstatě i zcela běžné, není se čeho obávat. Je jen potřeba dbát na pár drobností:

 • Pro tyto bitmapové obrázky platí stejné podmínky, jako pro fotografie:
  • Minimální velikost  je 4 MPx (tedy alespoň 2000 x 2000 pixelů), pokud to jde, dělejte tyto ilustrace ještě větší, budou se pak lépe prodávat a vy za větší rozměry dostanete i vyšší odměny.
  • Obrázky se nahrávají ve formátu JPG s co nejvyšší kvalitou (co nejmenší komprese).
 • Bitmapové ilustrace se prodávají dobře, nepozoruji nějaký drastický rozdíl mezi vektorem a bitmapou. Osobně nahrávám JPG verze svých vektorových ilustrací na fotobanky, kde je komplikovanější způsob nahrávání vektorů a nikdy jsem s tím neměl problém.
 • Jelikož je bitmapová ilustrace mnohem hůře editovatelná, doporučuji:
  • u objektů používat čistě bílé pozadí (aby šel objekt snadno vystřihnout a použít)
  • nepoužívat v ilustraci nápisy - na rozdíl od vektoru již nejdou snadno editovat a spousta fotobank takovou ilustraci ani nepřijme
  • pokud přece jen musíte použít nápis, o kterém předpokládáte, že jej bude chtít kupující změnit, nechte pod ním jednobarevné pozadí

Komentáře


Gravatar
27. květen 2012, 13:56 Beáta
Ahoj

Už dlhšie som rozmýšlala o predaji fotiek mojich umeleckých abstraktných diel, dalej upravených PC grafikou, tak ma tvoja stránka veľmi inšpirovala. Ale ako som zistila, mnohé z tých fotiek nedosahuje 4 MPx, a to ma prekvapilo, lebo foťáky, ktoré som použila mali 5 a 7 MPix. Ako je to teda, a čo sa s tým dá robiť, resp. kde by sa predsa dali ponúknuť...Bea
 
Gravatar
28. květen 2012, 10:02 Petr Václavek
Ahoj Beáto,
je možné, že jste měla na tom fotoaparátu nastavenou menší výsledné rozlišení snímku. Řešením je znovu to přefotit, případně pokud to je jen o trochu menší, tak by to šlo v grafickém programu zvětšit (ale jen trochu, větší zvětšení by bylo nekvalitní).
 
Gravatar
28. květen 2012, 17:09 Beáta
To nastavenie fotoaparátu som už skúšala, zatiaľ som na to neprišla, budem musieť pohľadať návod... vždy som fotila s automatickým nastavením, z najlepších fotiek som si vybrala, alebo ak som nebola spokojná, tak som ich upravila, zosvetlila atď.

Znovu nafotiť by mi asi nefungovalo / myslím tým - dopracovať sa k tým istým výtvorom,ktoré považujem za najlepšie, lebo mnohé mi vyšli viacmenej experimentovaní m, a aj ked som si niektoré medzistupne fotiek uložila, postup si už nepamätám, resp. vtedy, keď som ich tvorila, som si to ešte pamätala, ale ani po zopakovaní tých istých krokov som sa nedopracovala k tomu istému výsledku, a tak niektoré pre mňa najlepšie výtvory sú práve s menším rozlíšením /3Mpx, niektoré aj 3,6 MPx /. Takže v ktorom programe a ako by sa to dalo zväčšiť...aspoň sa niečo naučím (((: Bea

A ďakujem za odpoveď...
 
Gravatar
28. květen 2012, 17:22 Beáta
No ale jednu výhodu to má, že sa ten postup nedá napodobiť, povedala som si, že sa nikto nemôže pod to podpísať ako autor, lebo by nevedel dokázať, ako to dielo vytvoril (((: Bea
 
Gravatar
28. květen 2012, 18:09 Petr Václavek
Beáto, pokud jste ty fotografie nezmenšovala, tak by měly mít asi stejné rozlišení... tak mě napadá, zda jste nespletla megabajty a megapixely (plete si to spousta lidí). Tady jsem již dříve vysvětloval rozdíl mezi MPx a MB.
 
Gravatar
28. květen 2012, 20:32 Beáta
Ano viem, už som to čítala, ja som vynásobila tie rozmery napr. 2150x1600, alebo som klikla na mediainfo na príslušnú fotku a tam to bolo priamo aj označené v pixeloch.
 
Gravatar
28. květen 2012, 20:36 Beáta
Ozaj,čo sa týka zmenšovania, je síce možné, že som niečo v tom graf. progr. zmenšila, niekedy som kládla na seba niekoľko vrstiev rôznych foto, a niektoré som aj zmenšovala, lenže ked kliknem na tu pôvodnú original - foto mojej ilustrácie, tak je ten istý rozmer, po úpravach sa väčšinou nezmenil.
 
Gravatar
30. květen 2012, 14:47 Beáta
Ahoj Petr

Tak sa mi podarilo zväčšiť tie obrázky / pixely /, bolo to celkom jednoduché, dakujem za radu. Na prvý pohľad sa zdá obraz nezmenený, ked ich otvorím a porovnávam, tak neviem, či utrpela kvalita, ved uvidím, ked sa do tých fotobaniek pustím, či mi prejdu. Ale aj udaj v MB sa zmenil z 1.33 na 3.05 MB.

Ešte otázka: Chcela by som si dať vytlačiť niekoľko obrazov na fotoplátno, ktoré foto tej firme zaslať, ten originál alebo už zväčšený...keďže si hovoril, že by to zväčšenie mohlo byť nekvalitné, mohlo by to teda mať vplyv na kvalitu toho výtlačku, či je to jedno, tak či tak sa vytlačí na fotoplátno obraz väčších rozmerov.
 
Gravatar
31. květen 2012, 08:12 Petr Václavek
Beáto, pošlete raději originál. Dobré grafické studia většinou mají koupený lepší software na zvětšování obrázků a tak si to zvětší lépe. V nejhorším případě to udělají stejně jako vy.
 
Gravatar
2. září 2012, 09:47 Míša
Jelikož kreslím v Inkscape a jsem naprostý začátečník a samouk, nepřišla jsem na to, jak převádět do .eps, tudíž mi zbyla pouze varianta prodávat ty .jpg obrázky... Můžu říct, že nějaké prodeje už za sebou mám, z čehož mám radost, protože teprve začínám. Pokud by měl někdo zkušenosti s Inkscape a konkrétně převodem na eps 8, tak určitě dejte vědět sem do komentářů.
Jinak jsem dnes zjistila, že u jedné prodávanější ilustrace se mi najednou objevil ve výčtu rozměrů, které si může zákazník koupit i Additional formát .eps, jsem z toho na rozpacích, protože vím, že 100% jsem nikdy .eps nenahrávala, pouze .jpg náhledy... Nevím, co si o tom myslet, pro mě je to tedy záhada... Doufám, že admini na DT něco nespletli a prodávám fakt svoji ilustraci :-D Stalo se to také někomu, že se mu tam jen tak objevilo .eps aniž by to nahrával? :-))
 
Gravatar
3. září 2012, 20:21 Petr Václavek
S tím Additional formátem - není nic jednoduššího, než si ho koupit a přesvědčit se, co to je zač :)
 
Gravatar
2. leden 2015, 13:29 Andrea
Ahoj,
můžu ve fotobankách prodávat jen .jpg? A pokud ano, mám to tam napsat nebo jakým způsobem se to dělá?
Díky
 
Gravatar
2. březen 2016, 21:35 Zdena
Ahoj Petře, děkuju, že se věnuješ těmto dotazům. Já jich mám taky několik. Jsem naprostý začátečník, takže i moje dotazy tomu odpovídají. Mám Inkscape, četla jsem tady, že na něm to nemá moc cenu. Je to opravdu tak? Další dotaz: změna velikosti ilustrace se provádí až při ukládání? a musím si to tam napsat sama ty rozměry?, protože jsem neměla na výběr z nějaké nabídky. Moc to nechápu. A ještě jeden: uložila jsem to jako EPS, ale nejde mi to teď otevřít. Děkuju moooc, jsem úplně na začátku a docela zoufalá.
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

Prodej fotek a ilustrací

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Dreamstime Dreamstime
Fotolia Fotolia
iStockphoto iStockphoto
BigStock BigStock
123RF 123RF
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Depositphotos Depositphotos
Pond5 Pond5

Více informací →

Newsletter

Přihlašte se k odběru občasného newsletteru s přehledem dění kolem fotobank

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.