Diskuzní fórum

Na těchto stránkách jsem se pokusil sepsat ty nejdůležitější informace o fotobankách. Doufám, že vám budou k užitku ať už chcete prodávat fotky a ilustrace nebo naopak nějaké potřebujete nakoupit.

Proč nepoužívat fotky a ilustrace zdarma z free fotobank?

Proč nepoužívat fotky a ilustrace zdarmaVidím to dnes a denně na sociálních sítích, diskuzích, webtrhu - neustále se tam opakuje dotaz, na fotky a ilustrace zdarma pro použití na web, do tisku a podobně. Tazatelé si většinou neuvědomují, že věci zdarma mívají v sobě háček a nakonec se můžou pěkně prodražit. V tomto článku vás o tom přesvědčím hned devíti argumenty, proč nestahovat fotografie a ilustrace z free fotobank.

1. Nejistota autorství

Na free fotobankách nikdy nevíte s jistotou, kdo je autorem fotografie - registrace "autorů" tam jsou hodně jednoduché a fotobanky ani neověřují jejich identitu. Navíc spousta fotobank funguje jako agregátor a zobrazuje obsah z jiných fotobank (to už pak místo autora uvádí třeba jen název zdrojové rádoby fotobanky).

Free fotobanky prostě moc neřeší, kdo k nim obrázky nahrává a kde je dotyčný vzal - není to pro ně nijak důležité. Mnohdy se jedná o fotografie / ilustrace stažené někde na webu, nebo z warezáckého serveru. Pokud se pak fotobance ozve skutečný autor a požaduje smazání svých fotografií, ke kterým fotobance nedal nikdy práva, mnohdy fotobanky tyto výzvy ignorují, v lepším případě smažou inkriminované soubory, ale skoro nikdy to dále neřeší (smazáním účtu a fotografií člena, který tam ty ukradené obrázky nahrál).

Přirozeným následkem pak je, že se vám může ozvat Isifa, Profimedia, Logical s žalobou a požadavkem zaplatit pěticifernou škodu za použití kradené fotky. Ono pak skoro vyjde na stejno, zda stahujete fotky z Googlu nebo z free fotobanky. Na závěr dodávám, že nabízení kradených obrázků na free fotobankách se týká mnohem více vektorových ilustrací než fotek

2. Nejasná licence a možnosti použití

Free fotobanky sice nabízí obrázky zdarma, nemusíte tedy za ně platit penězi, ale musíte si všímat s jakou licencí tu kterou fotku free fotobanky nabízí, protože to bývá u každého obrázku nastaveno jinak. Někdy jsou zdarma jen pro nekomerční použití, nesmíte je nijak dále upravovat, jindy se musíte domluvit s autorem, nebo u obrázku uvést odkaz na zdroj či dokonce musíte svůj výsledek zdarma sdílet ostatním. Což se s komerčním použitím moc neslučuje. Microstock fotobanky mají licence jednotné a jednoznačné (klasická royalty free licence, zpravodajská licence a rozšířená licence).

3. Risk, nebezpečí žaloby

Pokud stahuje fotografie s nejasným původem (ať už z googlu nebo free fotobanky), postupujete riziko, že po vás půjde Logical, Isifa, Profimedia či jiná Fotobanka. Zkuste zagooglit a budete překvapeni kolik lidí s tím mám problémy. Ostatně kdo je na facebooku, či twitteru, tak na nářky a dotazy postižených už musel narazit. Ono je celkem jedno, zda použijete obrázek nalezený Googlem nebo si ho stáhnete z fotobanky, která neručí za její původ a v době, kdy s obrázkem budete mít problém, už dávno bude na této fotobance smazaný. Je to na vás. Problém docela je, že ta žaloba se může objevit za rok, za dva, za deset let...

4. Chybějící povolení a smlouvy

Fotku na free fotobance nikdo nekontroluje, nemá žádné property a model release (smlouvy s lidmi, kteří jsou vyfocení na fotografii, případně souhlas vlastníka vyfoceného objektu), takže takové fotky byste neměli komerčně používat. Mohlo by se vám totiž stát, že se ozve vyfocený člověk (nebo majitel vyfoceného díla) a bude žádat pěkné odškodné. Tohle bohužel spousta uživatelů ani netuší. Je to částečně tím, že microstock fotobanky tohle řeší na své straně a kupujícího tím nezatěžují (ke každé fotce s rozpoznatelným člověkem, kterou nabízí v normální licenci má microstock fotobanka vždy smlouvu, tzv. Model Release).

Stejně tak může obrázek obsahovat loga cizích firem, čímž vznikají další možnosti žaloby ze strany majitelů značky. Toto vše klasické mikrofotobanky kontrolují a nesou rizika případného právního postihu.

5. Omezena nabídka

Serverů s fotkami a ilustracemi zdarma je hodně a rostou jako houby po dešti, ale každý nabízí jen pár (desítek, stovek) tisíc souborů. Oproti tomu zavedené microstock fotobanky nabízí desítky miliónů souborů - například Shutterstck má portfolio velikosti 62 miliónů obrázků s přírůstkem půl milionu nových čerstvých souborů za týden. Tedy takové množství souborů. jaké vám nabídne největší free fotobanka přibude na Shutterstocku za jeden týden!

6. Nízká kvalita

Co si budeme povídat, věci zadarmo nebudou zrovna nejkvalitnější - free fotobanky berou prostě vše a na uživatelích pak je, aby se tím prohrabávali a hledali. A pokud je kvalita slušná, nebo dokonce vysoká, zavání to spíše krádeží (hlavně u ilustrací). Proč by také někdo nahrával špičkové fotky a ilustrace do free fotobank, když je může nahrát do těch placených a vydělávat na nich.

7. Velká časová náročnost

Přirozeným důsledkem předchozích bodů je fakt, že najít použitelnou fotografii na free fotobance je časově hodně náročné. Jednak kvůli kvalitě, omezené nabídce, omezujících licencí a dále pak kvůli chybějícím klíčovým slovům. Na běžných fotobankách jsou obrázky pečlivě oklíčované, protože to autorovi přináší vyšší prodejnost a byl by sám proti sobě, kdyby se tomuto kroku nevěnoval. Na free fotobankách žádná taková motivace není, pokud jsou u obrázku uvedená klíčová slova, tak jich je maximálně 5-10, takže mnohé fotografie jsou nedohledatelné.

Také vyhledávací algoritmy a celé uživatelské prostředí jsou na placených fotobankách mnohem více propracované a umožňují rychlejší a pohodlnější hledání. Ono se také stačí zamyslet nad motivací fotobank - ta placená chce prodat a mít spokojeného zákazníka, ta free chce abyste zůstali na webu co nejdéle, navštívili co nejvíce stránek a nejlépe klikli na reklamu (případně affiliate link na placenou fotobanku).

Níže je malá ukázka možností rozšířeného vyhledávání na fotobance Dreamstime s rozkliknutou záložkou na hledání fotek s lidmi (všimněte si, že tam jsou i další záložky s dalšími možnostmi):

Ukázka rozšířených možností při vyhledávání

 

8. Vysoká cena

Fotky a ilustrace zdarma jsou drahé.

Si se asi zbláznil ne? Ty jsou přece zadarmo!

To je sice pravda, ale čas jsou peníze. Zkuste si někdy spočítat, kolik času strávíte vyhledáváním vhodného obrázku na free fotobance. Dejme tomu, že chcete nalézt například fotku bílého trika (třeba na pěkném chlapovi), abyste ukázali návrh svého potisku (to je reálný příklad, který jsem nedávno řešil pro svůj e-shop ilutrika.

Níže jsou ukázky první stránky výsledků na několika fotobankách zdarma:

Ukázka vyhledávání bílého trika na free fotobance

A ještě jeden server:

Ukázka vyhledávání bílého trika na free fotobance

...ehm vidíte tam nějaké čisté bílé triko? Chtěl jsem tento příklad dovést do zdáného konce a stopnout si čas, ale ani po 15 minutách a 5 free fotobankách jsem nic použitelného nenašel. Docela se bojím, že kdybych po půl hodině něco objevil na 20. stránce s výsledky, tak by mi licence u fotky neumožnila ji použít tak, jak bych potřeboval, případně bych pod každým použitím fotografie musel napsat její zdroj.

A tady jsou výsledky z placené fotobanky:

Ukázka vyhledání obrázku na placené fotobance

Hned na první stránce je několik dobře použitelných fotek.

A k té ceně - na placených fotobankách by mě fotografie ve webovém rozlišení stála asi 1 dolar (pokud bych kupoval fotek více, tak se dostanu třeba až na 20 centů), to jest 5 - 25 Kč, nalezenou a zaplacenou bych ji mohl mít do 2 minut. Pokud bych měl na fotobance registraci a zakoupené kredity / předplatné, tak by mi nalezení a získání použitelné fotky trvalo pár vteřin.

Na free fotobance bych (pokud by mé hledání bylo úspěšné) za fotku neplatil nic, ale to hledání by mě stálo 15-30 minut mého času, což při hodinovce 150 Kč  činí 40 - 80 Kč

Trochu divné, co? Nebo je váš čas zadarmo? V tom případě se ozvěte, mám pro vás spoustu práce!

9. Znehodnocení vaší práce

Pochopím ještě, když někdo na free fotobankách hledá doprovodný obrázek ke svému článku na blogísku, který čte pár známých. Ale bohužel se často setkávám i s marketingovými materiály firem, na kterých mě do očí bije nekvalitní fotka z free fotobanky. Autor u toho asi moc nepřemýšlel - nejprve nad prací stráví X hodin a pak to celé zabije lacinou a provařenou (co lacinou, ještě horší!) fotkou z free fotobanky. Ono, jak je ta nabídka hodně omezená, tak ty lepší snímky se docela brzy provaří. Stojí vám to za to? To je jako dát na vrcholek dotru hnilou třešničku s červem.

Výjimky

Ano i tady existují výjimky, ale nejsou všespasitelné. Existuje několik free fotobank, které mají jasný původ svého obsahu. Většinou to jsou ale "One Man Show", takže nikdy nebudou mít takové možnosti, jako fotobanky placené. Tyto výjimky jsou tedy hodně slabou náhradou.

Závěr

Takže si to shrňme.

Na jedné straně máme free fotobanky, kde můžete sehnat obrázky zdarma. Bude vás to stát ale spoustu času, nalezený obrázek bude hodně velký kompromis (kvalita a obsah) a nebudete mít jistotu, zda není kradený. Což může mít později zajímavou finanční dohru.

Na druhé straně máte placené microstock fotobanky s kvalitními obrovskými portfolii špičkových obrázků (a věřte mi, že dnes už jsou hodně vybíravé), vyladěným vyhledáváním, jistotou původu a nízkými cenami.

Když jsou free fotobanky takové zlo, jaká je nejlepší placená fotobanka?

Neexistuje jedna nejlepší fotobanka. Placených fotobank je hodně, liší se v množství obsahu (větší část mají ale shodnou, protože autoři skoro vždy nahrávají svou tvorbu do více fotobank) a v cenách, respektivě v cenových modelech. Co se týče obsahu fotobank, můžete si jej snadno porovnat pomocí tohoto fotobankového vyhledávače. Zadáte do něj hledané téma a on vám pod sebou zobrazí nabídky těch největších fotobank.

S cenami je to složitější. Je rozdíl, zda potřebujete jednu fotku za měsíc nebo 100, některé fotobanky nabízí výhodné předplatné, jiné zase jednorázové nákupy. S výběrem vám poradí tyto předchozí články:

Dříve byly ceny fotek a ilustrací ve fotobankách neúměrně vysoké, ale jakou máte výmluvu dnes, když za kvalitní fotografii či propracovanou ilustraci zaplatíte jeden dolar? Tedy jen polovinu toho, co stojí vaše kafe? Cenová válka mezi fotobankami nekončí, vznikají nové cenové modely - něco mezi kredity a předplatným, jako například Dollar Photo Club od Fotolie nebo 99 Club od Stock Photo Secret nabízející 200 fotek/vektorů v plné velikosti za 99 dolarů. Předpokládám, že během následujících let půjde cena ještě dolů.


Komentáře


Gravatar
23. září 2015, 13:23 XxX
...pokud někdo dělá weby občas, free fotobanky jsou jasný cíl, pokud je to profi web studio, bez placené fotobanky se neobejde. takže článek určen pro "nakolenáře" a "garážisty", který se stejně mine účinkem :) takový práce to dalo a přitom taková blbost :)
 
Gravatar
24. září 2015, 13:56 bubak
Vážne? Prečítaj si aspoň bod 3, toto najviac zažívajú práve občasní tvorcovia :P
 
Gravatar
25. září 2015, 10:48 palo
Bod 3.. existujú crawlery, ktoré hladajú identické fotky. V bývalej práci bývali kolega toto práve použil.. asi ako pomstu za vyhadzov :-D
 
Gravatar
30. září 2015, 07:41 Petr Vaclavek
Pro ty, co si myslí, že krádeže fotek kontroluje jen Isifa: Porušení autorských práv - fotografie německého fotografa
 
Gravatar
3. říjen 2015, 19:20 Václav Krajňák
Zajímavý přehled. Vše má své výhody a nevýhody. U placených fotek je to naopak z mé zkušenosti to, že každý, kdo má placený přístup, sáhne po první fotce, co vidí a pak je ten samý chlapík vidět v kampaních různých firem pod různým jménem. Jasně free fotobanky mají svá úskalí. Je určitě lepší brát fotky zdarma přímo od fotografů, kteří je z toho důvodu fotí, pár jich najdete tady: 27 zdrojů na fotky zdarma, které Vám vezmou dech
 
Gravatar
3. říjen 2015, 19:26 Petr Václavek
Václave, některé servery jsou v pohodě, zejména pokud za nimi stojí jeden člověk, který je autorem fotek (např. PicJumbo). Ale stále platí, že jejich nabídka je strašně omezená a placeným fotobankám konkurovat nemůže.

 
Gravatar
6. říjen 2015, 13:41 Ton
Zajímavý článek.. Jak mám ale jednat v případě, že nakupuji fotky na 1dolar a fotobanka mi žádnou licenci nepošle? Kde je pak rozdíl mezi tím, zda si ji stáhnu přes google nebo koupím? Mám se pak v takovém případě bát, že mi přijde žaloba na některé fotografie, které jsem si sice koupil, ale nemám k tomu vlastně žádný důkaz? A naopak - Jak vůbec fotobanka zjistí, že jsem si fotografii nekoupil? to to na mě prostě zkusí? ..
 
Gravatar
6. říjen 2015, 13:48 Petr Václavek
Fotobanka většinou licenci neposílá, ale v ve svém rozhraní má možnost si stáhnout nějaký protokol o zakoupení, nebo tam má minimálně přehled zakoupených fotek (historii nákupů).

Rozdíl je hlavně v tom, že vy víte, že používáte čistý zdroj fotek - když budete nakupovat na fotobankách, tak budete nakupovat na jedné nebo dvou, takže budete vždy schopní dohledat, odkud fotku máte. V případě různých pochybných zdrojů a free fotobank s omezenou nabídkou to asi těžko dohledáte. Navíc placené fotobanky si svůj obsah dosti hlídají, takže pravděpodobnost , že si koupíte kradenou fotku je dost malá.

Některé fotobanky prodávají svůj obsah s licencí Rights Managed, takže mají přesný přehled, kdo, kdy a kde může jejich fotky používat. No a slyšel jsem i o jednom dvou případech, kdy to zahraniční advokátní kancelář prostě zkoušela (pokud budete mít nejasný zdroj fotek, tak vám může zavařit - a je v celku jedno jestli oprávněně nebo ne, za ty starosti to prostě nestojí).
 
Gravatar
17. říjen 2015, 07:48 Stan
Ako je to s free fotkami od velkych fotobank ako istockphoto? Kazdy tyzden maju nejake zdarma. Pokial pouzijem tie, je to v pohode alebo sa tiez porusuje licencia?
 
Gravatar
18. říjen 2015, 21:14 Petr Václavek
Stane, free fotky na placených fotobankách jsou buď pečlivě vybrané fotky, co se tam prodávají (např na Shutterstocku) a nebo to jsou fotografie, které fotobanka z důvodů nízké kvality, případně nezajímavého tématu nepřijala (Dreamstime, Fotolia). Pokud je použijete mělo by to být OK.
 
Gravatar
14. únor 2016, 13:36 ipv
Úvodem děkuji za pěkný a přehledný článek.
Zároveň ale navazuji na Stana, také mi tam chyběla zmínka o třetí (i když okrajové) možnosti: Free fotky z placených fotobank. Přičemž např. nabídka právě z této kategorie - společnosti Getty Images s bezplatným vkládáním obrázků na web (v případě nekomerčního použití) by pro mnoho uživatelů mohla být velmi zajímavá. http://www.zive.cz/bleskovky/obri-fotobanka-getty-uvolnila-cast-sbirky-zdarma-pro-nekomercni-pouziti/sc-4-a-172749/default.aspx
 
Gravatar
15. únor 2016, 20:17 Petr Václavek
ipv, free fotografie placených fotobank je také možnost, ale většinou mají hodně omezenou nabídku, nezřídka se jedná o fotografie, které neprošly kontrolou - tedy fotobanka je zamítla (většinou kvůli nízké kvalitě), ale nabídla autorovi, že je zařadí do Free sekce.

Nabídka Getty Images je zajímavá, ale také dosti problematická - fotografie lze používat jen k nekomerčnímu použití, což značně omezuje možnosti.
 
Gravatar
5. únor 2019, 17:19 Kika
Já teda fotobanky používám hodně často a tento článek mě docela zaskočil. Používám nejvíce z tohoto seznamu: https://topranker.cz/40-nejlepsich-fotobanek-zdarma/.Poradil by tedy prosím někdo, zda se v tom seznamu vyskytují nějaké "riskantní" a které jsou naopak v pořádku "legální" bez problémů? Za názory budu moc ráda. Děkuji.
 
Gravatar
2. duben 2019, 07:11 Jaromír Novota
Dobrý deň,

čo si, prosím vás, myslíte o tomto:
Toto je moja fotografia, ktorú som poskytol zdarma do free fotobanky pixabay (aj ja odtiaľ často fotky používam):
https://pixabay.com/sk/photos/citrón-citróny-ovocie-1024641/
Fotografiu vybrali ako "voľba redakcie", čo samozrejme potešilo. Ale teraz som uvidel, že niekto tú fotografiu upravil (zmenil pozadie) a použil ako fotku na predaj v komerčnej fotobanke:
https://stock.adobe.com/images/id/214335747?as_campaign

Pixabay má licencie, že stiahnutú fotku je možné použiť aj komerčne, avšak nezdá sa mi, že to znamená, že tú istú fotku potom aj niekde inde predávať. Alebo sa mýlim?
 
Gravatar
2. duben 2019, 07:25 Petr Václavek
Ahoj, předně se zeptej spíše na diskuzním fóru http://forum.fotobanky.cz tady to nikdo nenajde.

Ale co jsem koukal do licence na pixabay, tak to asi možné je:

Don't sell unamended or unaltered copies of an image or video, e.g. don't sell it as a stock photo, poster, print or on a physical product, without adding any value.

Tedy pokud k fotce přidá nějakou hodnotu (což je třeba ta změna barvy pozadí), tak to prodávat asi může. Přijde mi to hodně na hraně, ale asi se to dá obhájit.

P.S. když jednou dáš svůj snímek do free fotobanky, tak nad ním ztratíš absolutně kontrolu a nic moc s tím nenaděláš.
 
Gravatar
2. duben 2019, 08:38 Jaromír Novota
Citace:
Ahoj, předně se zeptej spíše na diskuzním fóru http://forum.fotobanky.cz tady to nikdo nenajde.

Ale co jsem koukal do licence na pixabay, tak to asi možné je:

Don't sell unamended or unaltered copies of an image or video, e.g. don't sell it as a stock photo, poster, print or on a physical product, without adding any value.

Tedy pokud k fotce přidá nějakou hodnotu (což je třeba ta změna barvy pozadí), tak to prodávat asi může. Přijde mi to hodně na hraně, ale asi se to dá obhájit.

P.S. když jednou dáš svůj snímek do free fotobanky, tak nad ním ztratíš absolutně kontrolu a nic moc s tím nenaděláš.


Ďakujem. Nejako nemám v úmysle sa sťažovať, pátrať, nebodaj súdiť, nestálo by to za to. Je mi jasné, že keď fotku dám k dispozícii free, strácam nad ňou kontrolu. Ale toto sa aj mne zdá byť cez čiaru, na hrane. Nedovolil by som si to. Komerčné použitie skôr vnímam ako napr. dať na komerčnú stránku, na šálku určenú na predaj a pod. a nie predávať samotnú fotku, to by ma veru nenapadlo (aj keď ten citát z licencie to možno naozaj umožňuje, zdá sa). Ale čo už, nech si ju predáva, jedine vtedy by som to musel riešiť, keby niekto kvôli tomu chcel siahnuť na moje práva k vlastnej fotke, to by už bolo horšie. "
 
Gravatar
29. listopad 2019, 16:09 Jane
Díky moc za info :)
 
Gravatar
9. únor 2020, 18:10 Okwu
Taky doporučuji používat raději placené fotobanky aby jste měli nějaké krytí. Již nám taky psali (ale jen email), ohledně licence na fotku, která byla z free fotobanky.
 
Gravatar
22. červen 2020, 11:03 Kristýna H.
Díky za článek. Nicméně my jsme před časem publikovali v postu na našem blogu seznam fotobank, ze kterých lze stahovat kvalitní obrázky bezpečně, legálně a zdarma: https://www.odprezentuj.cz/blog/kvalitni-obrazky-pro-prezentace-zdarma/
 
Gravatar
22. červen 2020, 13:15 Petr Václavek
A za to ručíte? Opravdu je kdokoliv může bezpečně použít? Opravdu víte kdo je autorem fotek a že je tam nahrál osobně? Já bych řekl, že ne. Nejde to zaručit a ony free fotobanky taky za nic neručí - stačí si přečíst jejich licenci. Přečtěte si ji prosím předtím, než něco budete psát a šířit.
 
Gravatar
16. leden 2023, 19:26 Gggggg
Dobrý článek
 

Přidej komentář
Pokud se chcete na něco zeptat, vyhledejte/zapište svůj dotaz na fotobankovém diskuzním fóru.

14. březen, 2018

Výdělky ve fotobankách 2017

Po zveřejnění základních statistik je na řadě detailnější rozpitvání výdělků českých fotobankéřů v zahrničních microstock fotobankách. Nejinak tomu bude i letos. Více...

Výsledky fotobankového průzkumu 2017

Napsáno 13. březen, 2018 v sekci Fotobankový průzkum
Letos jsem opět použil loňskou kratší variantu dotazníku, přidal jsem snad jen jednu nebo dvě otázky. Celkem se průzkumu zúčastnilo 114 respondentů, což je sice méně než v předchozích letech, ale pořád je to dostatečné množství pro nějaké smyslupné záběry. Pojdmě se na to podívat. Více...

Návod na vyplnění W-8BEN pro Zazzle

Napsáno 07. únor, 2018 v sekci Ostatní fotobanky
Zazzle sice není fotobanka, je to hlavně e-shop typu "print on demand" - tedy nabízí různé produkty potištěné vaší grafikou (fotky, ilustrace) a je na vás, abyste svému eshopu dělali reklamu a sháněli si pro něj zákazníky. Jediné co Zazzle dělá je obsloužení nakupujících. Každopádně stejně jako v případě fotobank vyžaduje vyplnění formuláře W-8BEN, bez toho snad ani neumožní vyplacení vaší provize. Více...

Návod na vyplnění W8-BEN pro Shutterstock

Napsáno 24. leden, 2018 v sekci Shutterstock
Na fotobance Shutterstock se v poslední době trochu změnil daňový formulář (Tax-form) a protože se mě na způsob vyplnění už pár lidí ptalo, tak jsem dal dohromady tento stručný návod. Více...

Návod na vyplnění W8-BEN pro fotobanku Pixta

Napsáno 12. prosinec, 2017 v sekci Ostatní fotobanky
Na pixtě je vyplnění daňového formuláře WB-BEN trochu složitější, ale dá se to zmáknout za pár minut. Zalogujte se na svůj účet, klikněte na odkaz Account vpravo nahoře a na další stránce zvolte z levého menu položku Tax Relief Information. Více...

Výdělky ve fotobankách 2016

Napsáno 27. březen, 2017 v sekci Fotobankový průzkum
Po zveřejnění základních statistik je na řadě detailnější rozpitvání výdělků českých fotobankéřů v zahrničních microstock fotobankách. Nejinak tomu bude i letos. Více...

Výsledky fotobankového průzkumu 2016

Napsáno 24. březen, 2017 v sekci Fotobankový průzkum
Letos jsem z nedostatku času vyškrtal některé otázky z průzkumu, povětšinou to byly takové, jejichž odpovědi se moc neměnily. Průzkumu se zúčastnilo trochu méně respondentů (132), ale i tak si myslím, že mají výsledná data zajímavou vypovídací hodnotu. Pojďme se podívat, jak to dopadlo. Více...

Úprava zvuku videa aplikací Audacity

Napsáno 13. srpen, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
Při přípravě videí pro fotobanky je často zapotřebí úprava zvuku zvukovým editorem. U některých videí se sice bez zvuku obejdeme, ale jsou případy, kdy je zvuk nutností a nahrávku nám může znehodnotit hluk větru, šum či hudba na pozadí. Běžnému fotobankéři se zpravidla nevyplatí pořízení profesionálního nástroje, jakým je Adobe Audition. Proto se dnes podíváme na alternativu, open source program Audacity, verze 2.1.2. Je k dispozici pro Windows, Mac i Linux a je plně lokalizován do češtiny. Více...

Proč nám vadí prokládání u videa?

Napsáno 18. červenec, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
Prokládání nám komplikuje život v tom, že na PC nemá opodstatnění, ale kvůli televiznímu přenosu se stále ještě používá a je velmi obtížný vzájemný převod. Tento text berte jako první dodatek k seriálu o prodeji videí ve fotobankách. Více...

Jak na průhlednost, seamless loop a time-lapse ve videích

Napsáno 12. červenec, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
V posledním dílu seriálu "Videa pro fotobanky" se podíváme na tři zajímavé metody tvorby videa - několik možností řešení průhlednosti, postupy a nástroje pro vytvoření seamless loop (nekonečné smyčky) a tvorbu časosběrného videa (timelapse). Více...

Editace videa programem VirtualDub

Napsáno 11. červenec, 2016 v sekci Prodej videa ve fotobankách
Program VirtualDub patří už léta mezi klasiku pro úpravu videí. Nejedná se přímo o střihový program, kterým byste mixovali klipy do celovečerního filmu. Ale to u fotobank nepotřebujeme, střih potřebujeme jen k odstranění nežádoucích částí záznamu z kamery. Větší přínos pro nás má VirtualDub jako obrazový filtr. K dispozici jsou nejen vestavěné filtry (pro úpravy jako změna jasu, barvy, překlápění, přidání vodoznaku, motion blur), ale na internetu jsou k nalezení velká kvanta pluginů do VirtualDub. Jako např. výborný filtr Deshaker, který dokáže stabilizovat roztřesený obraz až zázračně. Více...

Diskuzní fórum

O fotobankách, focení i kreslení vektorů můžete diskutovat na fotobankovém diskusním fóru.

Často kladené dotazy

Co je a k čemu slouží formulář W-8BEN (tax form)

formulář W8-BEN je potřeba aby nedocházelo k dvojímu zdanění.… Číst dál...

Jsou fotobanky jen pro profesionály?

Rozhodně ne.… Číst dál...

Nejlepší fotobanky

Seznam těch nejlepších fotobank, setříděn podle výše výdělků:

Shutterstock Shutterstock
Fotolia Adobe
iStockphoto iStockphoto
Depositphotos Depositphotos
123RF 123RF
Dreamstime Dreamstime
BigStock BigStock
Graphic Leftovers Graphic Leftovers
Pond5 Pond5

Více informací →

Fotobanky na Facebooku

Spoustu drobnějších zpráv píšu jen na Facebook.